Через невиконання умов МВФ Україні можуть не дати грошей на пенсії та зарплати бюджетникам

Автор: Марченко Любов

Пенсії та зарплати бюджетників опинилися під загрозою через недотримання Україною умов Меморандуму з МВФ.

Через невиконання умов МВФ Україні можуть не дати грошей на пенсії та зарплати бюджетникам - today.ua

Щось ми не встигли виконати в обумовлені строки, а якісь настійливі рекомендації Міжнародного валютного фонду просто проігнорували. Однак МВФ усе "мотає на вус", і може так статися, що не виконане "домашнє завдання" обернеться для України великими втратами на соціальному фронті.

Такі загрози вважає цілком реальними старший економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Юрій Гайдай.

На сьогодні в України з МВФ укладена угода про довгостроковий кредит, який буде надходити окремими траншами упродовж кількох років. В обмін на таку щедру кредитну програму Україні зобов'язалася провести низку реформ, які сприятимуть оздоровленню економічного клімату в нашій країні.

Популярні зараз

Українцям назвали тариф на електроенергію з 1 грудня: як зменшити комунальний платіж

Київстар використали у роботі російського “Шахеда“ для контролю українських абонентів

Рецепт дерунів, які не розваляться під час смаження: потрібно додати секретний інгредієнт

Робота для українських біженців у Франції: які вакансії та зарплати пропонують без знання мови

Зокрема, одним із пунктів було повернення довоєнного оподаткування та довоєнних перевірок для бізнесу. Податки повернули, а от із поверненням перевірок вийшла цікава історія. Цей пункт зник із законопроекту в останній момент перед його розглядом у другому читанні, і Рада ухвалила його без цього пункту.

Ще два структурні маяки Україна просто не виконала в обумовлені строки. Йдеться, зокрема, про вдосконалення корпоративного управління ОГТСУ та повернення електронного декларування.

Через невиконання умов МВФ Україні можуть не дати грошей на пенсії та зарплати бюджетникам

Отже, вже три пункти "домашнього завдання" Україна з тієї чи іншої причини провалила. На думку Юрія Гайдая, це може призвести до призупинення кредитування від МВФ. Він також візьме паузу та очікуватиме, поки Україна виконає поставлені умови.

Втім, за сьогоднішніх умов, коли західні партнери "накачують" Україну валютою, кредит МВФ може здатись не таким вже й обов'язковим і критичним для економіки нашої держави. Але це не так. І справа тут не лише в дешевому кредиті, який, звісно, нам в умовах війни не буде зайвим, але насамперед у репутаційних ризиках. Адже співробітництво з МВФ – це дуже красномовний сигнал для інших потенційних донорів, що із цим партнером можна мати справу. Ну, а зупинка такого співробітництва, відповідно, дуже негативний сигнал.

"Співробітництво з МВФ є сигналом для всіх інших наших донорів і партнерів про те, як Україна просувається по шляху реформ і наскільки відповідально влада ставиться до своєї "домашньої роботи". Якщо в наступному перегляді програми будуть негативні висновки, то це може істотно ускладнити нам взаємодію із західними партнерами. Це точно не вплине на воєнну співпрацю, але може поставити на паузу частину економічної співпраці та підтримки", - зауважив Гайдай.

Підпишіться на Today.ua, аби бути в курсі останніх новин:

Таким чином, під впливом негативних сигналів від МВФ наші західні партнери можуть суттєво скоротити Україні фінансову допомогу, яка також дається переважно у вигляді довгострокових кредитів. А отже, уряду не буде чим здійснювати виплату пенсій, соцдопомоги і зарплат бюджетникам. Адже не секрет, що від початку війни практично весь цей блок бюджетних видатків здійснюється за рахунок зовнішніх надходжень. Власних бюджетних коштів нам вистачає лише на війну.

А тим часом, у наступному році, незважаючи на скрутні часи, український уряд планує підвищити мінімальну зарплату і пенсію.