Today.ua

Менше грошей, більше вимог: в Міноствіти розповіли, як змінилися зарплати вчителів

В Україні цьогоріч значно скоротили фінансування освітньої галузі. Бюджетні видатки на освіту скорочено на 20,5 млрд гривень або на 19% від тієї суми, що була торік. Водночас, треба підвищувати зарплати вчителів, але грошей на це немає.

Про це повідомив у коментарі ukrinform міністр освіти та науки України Оксен Лісовий.

"Державним бюджетом України на 2023 рік граничний обсяг освітньої субвенції, видатки якої спрямовуються на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, скорочено більш ніж на ₴20,5 мільярда (19 %) порівняно з 2022 роком", - зауважив очільник Міносвіти.   

Отже, фонд зарплати педагогічних працівників скорочено майже на п'яту частину. Та водночас, вимоги для вчителів зросли. Адже зараз, незважаючи на війну, активно триває реформа загальноосвітньої школи, і щодень вчителі стикаються з новими вимогами та викликами.

Звісно, зараз першочергове значення має фінансування війська та усього, що пов'язано з обороною держави. Через це цьогоріч відбувся перерозподіл коштів між бюджетними галузями: з інших галузей забрали гроші на користь оборони. У тому числі, скоротили й фінансування на освіту.

Розуміючи першочерговість фінансування оборони, очільник Міносвіти усе ж зауважує, що вчителі опинились у незавидній ситуації. На них лягла більша відповідальність, ніж будь-коли, зросли вимоги до їхнього професіоналізму та комунікативних якостей. І водночас, вони реально  не зможуть отримати навіть минулорічної платні.

На початку 2023 року Міносвіти видав наказ №35  від 16.01.2023 "Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2023 році", яким впроваджено сертифікацію вчителів двох освітніх напрямків – української мови та математики.

Відповідно, вчителі, що мають такі сертифікати та атестовані за найвищими оцінками, мали б одержувати солідну доплату до своєї зарплати. 

"Щоб заохотити вчителів, керівники закладів освіти мають право встановлювати працівникам підвищені посадові оклади (ставки заробітної плати), надбавки і доплати за окремі види діяльності у розмірах, визначених нормативними актами з оплати праці", - додав Оксен Лісовий.

Але як буде з цими заохоченнями тепер, коли й на основний фонд оплати праці бракує грошей, невідомо.

Нагадаємо, тим часом у Верховній Раді зареєстрували оптимістичний законопроект № 9411, яким хочуть зобов'язати Кабмін оперативно розробити план підвищення зарплат бюджетним працівникам, у тому числі й освітянам. Причому зарплати мають намір підвищити вже з 1 вересня. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ