Нацбанк дозволить обмін не критично зношених доларів без комісії

Українці почали масово скаржитися на обмінники, які беруть комісію під час обміну зношених доларів. При цьому, як правило, це зовсім не зношені купюри старого зразка, або банкноти із незначними ознаками зносу. Нацбанк вирішив покласти край такій порочній практиці. Критерії зношеності пом'якшують, повідомляє one.uа.

Нацбанк дозволить обмін не критично зношених доларів без комісії - today.ua

Про це йшлося на спільному засіданні податкового комітету Верховної Ради із представниками НБУ. Про що говорили і що вирішили, розповів голова Комітету Данило Гетманцев.

З яким зносом обмінники та банки зобов'язані приймати купюри без комісії

Зокрема, це такі ознаки зношування:

  • Локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості.
  • Відбитки штампів/печаток, написи, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм.
  • Плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна.
  • Надриви чи надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук завдовжки до 3 мм кожен.
  • Отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожен.

Нацбанк дозволить обмін не критично зношених доларів без комісії

При цьому обмінники найчастіше нехтують цими критеріями, намагаючись заробити на обміні валюти зайві гроші. Справа в тому, що регулятор дозволяє працівникам обмінних пунктів оцінювати зношеність банкнот "на око". Тому вони намагаються видати невеликі потертості та маленькі цятки за ознаки зношеності, за яких не може бути й мови про повноцінний обсяг грошей.

Таким чином, на кожній такій операції обміну люди втрачають по 10-15%, а то й більше від вартості кожної купюри.

Тепер Нацбанк має намір пом'якшити критерії зношеності купюр. Тобто і більш зношені гроші обмінники зобов'язані будуть приймати за номінальною вартістю. Якщо ж хтось із них буде впійманий на зайвій прискіпливості, то може й поплатитися ліцензією.

Спочатку про зношеність. Купюра може не прийматися обмінниками, якщо є значно зношеною або пошкодженою. Ознаки незначної зношеності, при яких купюри приймаються, урегульовані Постановою НБУ №1 від 02.01.2019. Такі купюри обмінники зобовʼязані приймати без жодних доплат. При цьому, критерії для зношеності НБУ перегляне в бік помʼякшення", - нагадав Гетманцев.

При цьому нардеп наголосив, що за купюри, які "вписуються" в критерії зношеності, встановлені НБУ, обмінники не можуть стягувати жодної додаткової плати.

"У разі порушення слід звертатися до НБУ онлайн або електронною поштою [email protected], використовуючи спеціальну форму. Не потрібно мовчати. Такі порушення є підставою для позбавлення ліцензій", - попередив нардеп.

Нагадаємо, тим часом, українці масово скаржаться на несправедливий обмін доларів. Найменше відхилення від ідеального стану купюри трактується обмінниками як значний знос і призводить до зниження номінальної вартості банкноти.

ДЖЕРЕЛОone.ua