Today.ua

Онкохворим запропонували самим шукати безкоштовні препарати в усіх лікарнях України

Українські онкохворі мають право на лікування безкоштовними препаратами. Але нерідко так трапляється, що в медичному закладі, де вони проходять лікування, потрібного препарату немає. У такому випадку вони можуть самі знайти собі потрібний препарат у будь-якому іншому медзакладі, який також постачається ліками із системи централізованих закупівель.

Про це повідомили в Мінохорони здоров'я.

Справа в тому, що медичні заклади роблять замовлення на безкоштовні препарати для своїх хворих раз на рік. За основу береться потреба в тих чи інших ліках у попередньому році. Але зараз, у зв'язку з масовою міграцією громадян, і великим напливом біженців, в окремих регіонах різко зросла чисельність населення. А відтак, на жаль, пропорційно зростає і кількість хворих, у тому числі й онкологічного профілю. А через це наявних безкоштовних ліків не завжди вистачає.

Але вихід є, кажуть у Мінохорони здоров'я. В інших медичних закладах якраз може бути той препарат, який потрібен хворому. А отже, його можна там отримати. Адже відповідно до урядової постанови №298, перерозподіл ліків між медичними закладами цілком можливий.

Отже, що радять у МОЗ онкохворому:

  1. "Зберіть усі документи, які підтверджують захворювання та потребу в конкретному препараті.
  2. Перевірте, в яких лікарнях є залишки препарату, закупленого централізовано (інформація доступна за посиланням: https://bi.medzakupivli.com/
  3. У разі можливості переїжджати – з усіма наявними документами, обстеженнями і призначеннями зверніться до лікарні, де є препарат, і отримайте його там. Важливо попередньо зв’язатися з закладом та уточнити, чи зможе він вас прийняти.
  4. Якщо можливості переїжджати немає – зверніться до головного лікаря закладу, в якому ви проходите лікування,  із заявою про забезпечення вас необхідним лікуванням, що входить до гарантованого пакету послуг. Копію заяви потрібно також надіслати до Національної служби здоров’я України (НСЗУ). 
  5. Проконсультуйтеся з лікуючим лікарем/головним лікарем закладу, де ви проходите лікування щодо можливості перерозподілу препарату з тих лікарень, де він є в наявності. До цього процесу також залучається обласний департамент охорони здоров’я (ДОЗ). В такому разі необхідно написати заяву на ім’я керівника ДОЗ з копією на головного лікаря лікарні, де ви проходите лікування. Питання перерозподілів лікарських засобів вирішуються між ДОЗ/керівниками закладів – такий порядок доступний для ДОЗ з огляду на постанову КМУ №298", -
пишуть на сайті Мінохорони здоров'я.

Отже, щоб отримати потрібні ліки хворий має пройти справжній квест із пошуками інформації в інтернеті, телефонними дзвінками до іншої лікарні, висиджуванням під кабінетами чиновників і таким іншим. Причому зовсім не факт, що ці його потуги увінчаються успіхом. Радше – ні, аніж так. Адже рівень вітчизняної бюрократії усім відомий, і ніякою медичною реформою його не викорінити.

І, на жаль, далеко не в кожного хворого є родичі або близькі друзі, які матимуть час видзвонювати чиновників від медицини та оббивати пороги кабінетів. Адже вони мусять працювати, аби заробити хворому на лікування. Тобто, йому самому доведеться проходити усі кола бюрократичного пекла.

А якщо врахувати, що всі ці поради стосуються недужих людей, які нерідко після хіміотерапії навіть до умивальника дійти не можуть самотужки, то все це виглядає як приховане знущання над хворими. Або просто як байдужість. Тотальна.

До речі, на сайті , де має бути "доступна інформація" щодо залишків препаратів у лікарнях, щонайменше півдня "провисіла" заставка, що він недоступний.

Нагадаємо, українці можуть отримати компенсацію за купівлю препаратів за програмою "Доступні ліки".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ