Плата за доставку газу: яким буде тариф у 2021 році

Автор: Евгений Шведов

Плата з доставку природного газу – одна з найбільш незрозумілих для більшості українців. Як окремий платіж її вели ще 1 січня 2020 року, однак досі багато хто не зрозуміє, кому він віддає гроші та за якою формулою розраховуються платіжки. Нерідко люди взагалі вимагають скасувати цей тариф як незаконний.

Плата за доставку газу: яким буде тариф у 2021 році - today.ua

Ми розібрались у цьому питанні та пояснюємо, як насправді «працює» плата за доставку газу, та якою вона буде у 2021 році.

Що таке плата за розподіл газу

Плата за доставку газу (її правильно називати платою за розподіл) у вигляді окремої платіжки з’явилась після того, як в Україні розділили діяльність з продажу газу (як товару) та його доставки до наших будинків. Раніше і тим, і тим займались облгази. Тепер блакитне паливо ми купуємо у газзбутів (постачальників газу), а доставкою його до нашого дому займаються інші компанії – оператори газорозподільних мереж.

Постачальників газу на ринку діє понад 50. Завдяки цьому ми можемо обрати, у кого нижча ціна, і укласти з тією компанією договір. Оператор ГРМ при цьому буде той жей. Їх ми обирати не можемо, оскільки «труба», по якій іде газ, одна. Це так звана «природна монополія», подібна до того, як залізничний транспорт в Україні підпорядковується «Укрзалізниці».

Популярні зараз

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

Землі досягла сильна магнітна буря: як довго вона триватиме

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

Щоб газ зі сховища потрапив на нашу кухню, він має пройти через сотні кілометрів газогонів, газорозподільні станції (вони регулюють тиск), та інше обладнання. Щоб на газових мережах не було аварій, оператори ГРМ їх обслуговують, підтримують в трубах тиск на належному рівні. Також їм потрібно платити зарплату працівникам, купувати нове обладнання, оплачувати роботу свого транспорту.

Ось на це і йдуть гроші, які ми платимо «за доставку».

А як було раніше?

Для багатьох може бути відкриттям, але ми і раніше платили за розподіл газу. Нюанс лише у тому, що тоді платіжка була одна, а за вартістю газу, який продавав один постачальник, більшість споживачів не особливо стежила.

Тим не менше, і тоді складова розподілу була у формулі кінцевої вартості газу. Вона виглядала так: мінімальна ціна на газ + націнка постачальника + плата за розподіл + 20% ПДВ. Час від часу формула змінювалась, але плата за доставку завжди у ній була.

Через те, що плата за розподіл не була окремою платіжкою, а була однією зі складових загального тарифу, на неї майже не звертали уваги.

За якою формулою «доставку» розраховують зараз

Кожне українське домогосподарство платить свій розмір плати за розподіл газу. В основу формули, за якою вона розраховується, закладено об’єм газу, яке домогосподарство спожило за попередній газовий рік (це період з початку жовтня до кінця вересня). Його ділять на 12 місяців та множать на тариф на розподіл, визначений для конкретного оператора ГРМ:

Щомісячний платіж за розподіл = річний обсяг споживання/12 місяців * тариф на розподіл.

Розмір тарифу на розподіл можна дізнатись на сайті оператора ГРМ вашої області.

Наприклад, НКРЕКП для компанії «Вінницягаз» встановив тариф на розподіл 1,07 грн за м3 на місяць (з ПДВ).

Якщо якесь домогосподарство у Вінницькій області за попередній газовий рік спожило 1000 м3 газу, то у поточному плата за розподіл буде:

1000 (м3)/12 (місяців) * 1,07 (тариф на розподіл) = 89,1 грн/місяць

Цікаво, що у Києві діє найнижчий в Україні тариф на розподіл газу – 0,336 грн за кубометр (з ПДВ). Відповідно, плата за розподіл при споживанні 1000 м3/рік буде:

1000 (м3)/12 (місяців) * 0,336 (тариф на розподіл) = 28 грн/місяць.

Яка мінімальна плата за розподіл

Логічним є питання: а якщо газом не користуюсь зовсім (наприклад, маю будинок у селі, у якому ніхто не живе), то чи повинен я платити за розподіл?

Скажемо одразу: зовсім не платити за розподіл не можна. Якщо клієнт приєднаний до мережі, він має можливість у будь-який момент повернути кран і користуватись газом. Для цього оператори ГРМ повинні постійно підтримувати мережу у робочому і безпечному стані, а отже, зазнавати витрат, які і покриває тариф.

Втім, згідно постанови НКРЕКП, існують мінімальні розміри плати за розподіл. Вони діють, якщо клієнт не користувався газом протягом попереднього газового року, або нові користувачі користувалися послугою менше 9 місяців.

  • 39 м3 – у споживача є лише газова плита;
  • 126 м3 – у споживача є газова плита та газова колонка;
  • 314 м3 – у споживача є автономне опалення.

Порахуємо, скільки платитимуть за рік абоненти «Вінницягазу» так Київгазу» за умов нульового споживання, якщо в будинку є газова плита.

  • «Вінницягаз»: 39 * 1,07 = 41,73 грн/рік
  • «Київгаз»:  39 * 0,336 = 13,10 грн/рік.

Якими будуть тарифи на розподіл у 2021 році?

Тарифи на розподіл газу для населення весь час зростають, оскільки через інфляцію зростають витрати на обслуговування газових магістралей, пальне для автомобілів аварійних бригад і таке інше. Також є оператори ГРМ повинні періодично підвищувати зарплати своїх працівників.

Тема підвищення тарифів на 2021 рік виявилась дуже скандальною, оскільки облгази у своїх розрахунках вимагали підвищити їх у 2-3 рази. Вони хотіли закласти у тарифи збитки, яких зазнали у минулі періоди. Наприклад, «Кіровоградгаз» просив з 1,04 грн/м3 підняти до 3,15 грн/м3.

Однак НКРЕКП з цим не погодились, зазначивши, що збитки слід компенсувати поступово. Наприклад, для «Кіровоградгазу» тариф встановлено на рівні на рівні 1,92 грн/м3 (з ПДВ).

Плата за доставку газу: яким буде тариф у 2021 році

Так Регулятор вчинив і з іншими компаніями – збільшив їм тариф, однак менше, ніж вони просили.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Нагадаємо, що Кабмін збирається підвищити зарплату співробітникам "Нафтогазу" на 85% з наступного року і це безумовно позначиться на вартості газу для домашніх господарств.

У той же час нещодавно призначений Кабміном глава Міненерго Вітренко обіцяє знизити тарифи на газ. Які для цього є способи у чиновника - читайте в нашому матеріалі.