Today.ua

Банківських вкладників попередили про зниження ставок за депозитами

В Україні вже незабаром почнуть знижуватись ставки за депозитами у гривні. Цей процес неминучий, і він йтиме слідом за зниженням облікової ставки Нацбанку.

Отже, вклади у національній валюті втратять частину своєї привабливості. Однак завдяки доволі невисокому відсотку інфляції такі вклади в будь-якому випадку будуть надійнішими, ніж зберігання грошей "в панчосі".

Про те, що відбуватиметься з відсотками за депозитами, і в якому напрямку взагалі підуть банки, розповів фінансовий аналітик YouControl Роман Корнілюк у своєму огляді українського банківського ринку за перше півріччя 2023 року.

Депозитні ставки вже почали знижуватися. Так, якщо за 1 півріччя середній відсоток за депозитами зріс із 12,8 до 15,4% річних, то наприкінці серпня він уже знизився до 14,7%, зазначив експерт.

"Депозитні ставки насправді пройшли плато і заходять на „м'яку посадку“. За неповні 2 місяці почався поступовий процес корекції депозитних ставок: схоже, що UIRD сповзатиме і далі вниз за обліковою ставкою НБУ, яку знизили з 25% до 22% наприкінці липня 2023 року, - констатував експерт і резюмував: - Це не дуже втішна новина для вкладників".

При цьому аналітик зазначає, що з кожним днем фінансові експерти дедалі більше критикують стратегію НБУ, пов'язану з депозитними сертифікатами, які приносять банкам надвисокі відсотки. Звичайно, це дозволяє банкам, не переймаючись тим, де взяти гроші, зв'язувати частину гривневої грошової маси депозитними рахунками. Таким чином стримується підвищений попит на іноземну валюту та можливе зростання курсу долара. Проте настав час уже банкам приступати до реального кредитування української економіки, а не отримувати надприбутки за рахунок дорогих депозитних сертифікатів від НБУ.

На сьогодні через таку стратегію НБУ склалася ситуація, коли вітчизняні банки отримують надприбутки, але при цьому реальний сектор економіки не може розраховувати на доступні кредити.

"Зв'язування надлишку ліквідності строковими депозитами, що вимагають обов'язкового резервування, високі рівні облікової ставки та дії НБУ з її трансмісії на прибутковість фінансових інструментів, сформували шалений попит банків на депозитні сертифікати НБУ та ОВДП уряду, відсотки за якими генерують гігантські бізнесові прибутки", — зауважує експерт.

Водночас, навіть якщо ставки по депозитах продовжать знижуватися, вкладники не будуть у значному програші. Адже на сьогодні відсоток інфляції в Україні значно нижчий, ніж передбачалось у прогнозах того ж таки НБУ. Отже, і нижчий відсоток за депозитами залишатиметься для вкладників вигідним, зазначає аналітик.

"Якщо враховувати більш потужну низхідну динаміку щодо інфляції та хороші консенсус-прогнози, то реальна привабливість гривневих депозитів поки що зберігається на прийнятному рівні", - підкреслив Роман Корнілюк.

Нагадаємо, до закінчення поточного року НБУ планує зменшити облікову ставку до 18%. Тому і в самому НБУ визнають, що відсотки за депозитами знижуватимуться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ