Ціни на газ в Україні не залишаться постійною величиною. Вже з початком осені вартість тисячі кубометрів блакитного палива підскочила до 6000 гривень, хоча ще в кінці літа становила трохи більше чотирьох тисяч, а навесні була й того менше.
Тепла минула зима призвела до того, що вартість газу безпрецедентно впала. В кінці весни за тисячу кубів цього енергоресурсу просили всього по 2 тисячі гривень. Однак із початком нового холодного сезону газ знову в тренді і, схоже, не має наміру здавати цінових позицій. Видання segodnya запросило експертів газового ринку прокоментувати цінові тенденції на газ.
В Україні газ дорожчає через те, що він дорожчає в Європі. Адже наш внутрішній ринок тепер прив'язаний до європейського. І тамтешнє зростання цін не могло не позначитися на наших цінах. Так, ще у другому тижні жовтня в Європі газ коштував 171 долари за тисячу кубів, а до 22 жовтня його вартість підскочила відразу на 10 доларів. Це дуже швидке зростання.
До того ж, є ще одна причина підвищення вартості газу. Вона пов'язана з сезонним скороченням виробітку електроенергії в Європі. Сонячні станції не виробляють її стільки, як влітку. А через маловітряну погоду майже простоюють німецькі вітряки. Тому споживачі більше стали переходити з електричного на газове споживання, що підвищило попит.
У той же час, на українському ринку з'явилося багато постачальників газу. На думку глави вітчизняного Мінфіну Сергія Марченка, споживачі можуть обирати собі постачальника з найменшою ціною. І це неминуче змусить постачальників знижувати ціни. Тому, вважає чиновник, середня ціна газу в новому опалювальному сезоні буде трохи нижче, ніж у минулому.
З ним не згоден президент асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мізовець. Він вважає що поки ринок газу в Україні не настільки розвинений, щоб у повну силу стали працювати правила конкуренції. Все одно залишаються дрібні гравці, яким поки що доводиться йти в фарватері у великих.
Але надто високо ціни на газ все ж не повинні злетіти. Адже його сьогодні в Україні дуже багато. У країні створено дуже потужний внутрішній запас. На даний момент в сховищах є 27,7 млрд кубометрів газу. Стільки палива у нас не було з 2010 року. При цьому річна потреба України в газі становить 30 млрд кубометрів. І причому 20 мільярдів становить власний видобуток газу. Тобто, дефіциту цього енергоресурсу у нас поки немає і не передбачається.
Хоча звичайно, з настанням періоду сильних холодів, в грудні-лютому, вартість газу все одно буде рости, упевнений прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
А глава департаменту комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко, в свою чергу, впевнений, що в зимовий період щомісяця буде рости на 10-15% ціна на газ для підприємств теплокомуненерго, що, звичайно ж, позначиться на їхніх тарифах. Це може поглибити кризу неплатежів. Адже багатьом сім'ям вже сьогодні доводиться обирати між їжею та оплатою комуналки.
Нагадаємо, глава компанії "Нафтогаз України" Андрій Коболєв напередодні опалювального сезону прогнозував зниження тарифів на тепло через те , що в країні створено дуже великий запас газу.