Бюджет-2021 прийнято. "За" оновлений і перекроєний до другого читання державний кошторис проголосувало 289 народних депутатів. Видання vesti-ua опублікувало головні цифри бюджету, за якими можна визначити, кому пощастило більше, а хто схудне і без дієт.
Наріжний камінь бюджету - мінімальну зарплату, у 2021 підвищать двічі. Перший раз - із 1 січня. Вона стане 6000 гривень замість теперішніх 5000. Вдруге мінімалку підвищать ще на півтисячі - до 6500. Правда, раніше це підвищення планувалося на липень, однак тепер його перенесли на грудень.
Українська влада відклала підвищення мінімалки та урізала фінансування за деякими статтями за рекомендацією міжнародних фінансових партнерів, які "порадили" скоротити дефіцит бюджету (розрив між сумою витрат і планованими доходами). Іншими словами, МВФ викрутив руки українській владі, щоби та скоротила виплати своїм громадянам. Загалом, до другого читання бюджет-2021 зазнав істотних змін.
Як змінився бюджет:
- витрати скоротили (з 1,33 до 1,328 трлн грн);
- доходи збільшили (з 1,071 до 1,092 трлн грн);
- дефіцит скоротився (з 2,6 до 2,5 трлн грн).
Кому дістанеться менше
- Скоротили витрати на інвестиційні проекти - на 1,129 млрд гривень.
- На 4,079 млрд гривень менше дістанеться Міністерству освіти.
- Дотацію Пенсійному фонду зменшили на 8,5 млрд гривень.
- Державний фонд регіонального розвитку недоотримає 2,85 млрд гривень.
Щоправда, при цьому на деякі статті навіть вдалося збільшити витрати.
Кому дадуть більше:
- МВС - на 797,4 млн грн;
- Держспоживслужбі - на 538,1 млн грн;
- МЗС - на 498,2 млн грн;
- МОЗ - на 3,94 млрд грн;
- Міненерго - на 350 млн грн;
- Офісу генпрокурора - на 2 млрд грн.
Через скорочення дотації Пенсійному фонду, 11-відсоткової індексації пенсій, запланованої на березень, не буде. Вона буде пізніше, але коли - влада не береться прогнозувати.
Зарплати медикам все ж обіцяють підвищити, проте не настільки, як планувалося. Ще в жовтні президент Володимир Зеленський розповідав медикам, як нечувано зросте їхній добробут. Влада обіцяла, що зарплата лікаря стартуватиме від 20 тисяч гривень. Однак реалізувати ці благі наміри поки не вдасться. Замість цього медичному персоналу обіцяють 30-відсоткову надбавку. Ну, і на тому спасибі.
"Ми передбачили фонд для вакцинації населення і для збільшення зарплат медичних працівників. Це питання буде врегульовано за підсумками першого кварталу. Що стосується вчителів, то вчитель першої категорії, який отримує 7580 грн, отримуватиме 9511 грн", - заявив міністр фінансів Сергій Марченко.
При цьому Офіс президента себе не обділив ні на копійку, а прокурорам навіть підвищили посадові оклади.
Але найбільше преференцій від влади дісталося підприємцям
Фізособи-підприємці (ФОПи) зможуть отримати по 8 тисяч компенсації за вимушений простій під час наміченого в січні жорсткого карантину. На це бюджет виділить 12 мільярдів гривень.
Крім того, ФОПам першої групи надали податкові канікули. Тобто, вони зможуть не платити податки під час карантину - з грудня 2020 по травень 2021 року.
ФОПам, у яких заборгованість по ЄСВ не перевищувала 3600 гривень, обіцяють списати борги. А тим, у кого борг не більше 6800, дадуть можливість гасити його до кінця наступного року.
І вишенька на солодкому торті, який влада піднесла ФОПам - відстрочка впровадження РРО (касових апаратів) ще на рік. Тобто, підприємцям можна буде ще рік не показувати свої доходи, платити собі та своїм найманим працівникам мінімалку за відомостями і, відповідно, занижувати податки.
Втім, усі ці послаблення підприємцям на фоні затягування поясів решті працюючого населення, не завадило їм влаштувати масову акцію протесту з вимогою ще більшіх преференцій від влади.