В останніх числах вересня і першій половині жовтня українцям не варто чекати зміцнення національної валюти і здешевлення долара. Для цього немає ніяких економічних передумов. Швидше навіть навпаки: долар може дещо зрости в ціні, вважають знавці фінансового ринку.
Нацбанк, у свою чергу, заявив, що не впливатиме на курс валют, а відпустить його у вільне ринкове плавання. Хоча це не зовсім так: на думку фахівців протягом минулого тижня Нацбанк все ж намагався трохи зміцнити гривню за рахунок збільшення обсягу продажу долара. Регулятор вкинув на ринок 150 мільйонів доларів, щоби не було дефіциту американської валюти, а відповідно, не росла на неї ціна.
Завдяки цьому майже вдалося утримати курс гривні, вважає керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин. За минулий тиждень гривня подорожчала лише на 5 копійок.
З Шевчишиним згоден і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Він вважає, що Нацбанк вчасно зробив вкидання валюти на ринок, тим самим посприявши зміцненню національної грошової одиниці. При цьому, вважає фахівець, долар не "пішов" вгору ще й тому, що на руках у населення мало готівкової гривні і купувати валюту людям просто немає на що.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
На відміну від своїх колег, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що Нацбанку треба було активніше дбати про зміцнення гривні. Звичайно, ніхто й не сподівався, що долар збереже свою літню вартість до кінця року, проте очікували, що він почне рости з кінця жовтня - після виборів. А вийшло, що гривня просіла вже в середині вересня.
Всі економісти одностайні в думці: долар дешевшати вже не буде. Його курс вже точно не стане нижче, і, найімовірніше, повільно зростатиме. Зміцнення гривні можливе не раніше кінця листопада, коли на ринку почнуть продавати зароблену валюту аграрії.
Тому експерти радять українцям переводити свої заощадження в долари. При всіх коливаннях курсу долара він все одно залишається більш стабільною і міцною валютою, ніж українська гривня.
Водночас є ще один фактор, про який не хочеться думати, але який може сильно вплинути на курс валют. В Україні зараз дуже високі ризики невиконання бюджету за 2020 рік. Особливо катастрофічне становище склалося в Пенсійному фонді. І це не чутки, а офіційна заява парламентського комітету з питань соціальної політики. Депутати попередили пенсіонерів про можливі затримки з виплатами пенсій . При цьому, якщо влада не втримається від спокуси і включить друкарський верстат, аби таким чином поповнити грошову масу, чергового витка інфляції буде не уникнути.