Мікрокредити в Україні видаватимуть за новими правилами: що кардинально зміниться з нового року

Автор: Марченко Любов

Мікрокредити для громадян України будуть видаватися за новими правилами. Ці нові правила обумовлені в законі, який підписав президент Зеленський. Закон вступить в дію з січня 2021 року. Видання obozrevatel з'ясувало, чим нові правила мікрокредитування будуть принципово відрізнятися від старих.

Мікрокредити в Україні видаватимуть за новими правилами: що кардинально зміниться з нового року - today.ua

З чим стикаються позичальники зараз

Кредитори обіцяють нульову ставку кредиту. Однак при цьому вони сором'язливо замовчують, що така ставка може діяти перші тиждень-два, а далі, якщо полічити місячні або річні нарахування, то виходять сотні, а в деяких випадках і тисячі відсотків. Однак реальну кредитну ставку позичальники не вказують.

Мікрокредити в Україні видаватимуть за новими правилами: що кардинально зміниться з нового року

На відміну від банкірів, які дають гроші в борг, фінустанови, що видають мікрокредити, не надто прискіпливо вивчають кредитну історію свого клієнта і позичають майже всім - навіть людям, що не мають ніякого заробітку. Через неконтрольованої системи штрафів, в деяких випадках штрафні санкції можуть збільшити суму, взяту в борг, в 10 і більше разів.

Популярні зараз

Коли закінчиться війна в Україні: прогноз російського математика

Пенсіонерам автоматично перерахують пенсії з 1 травня: які доплати отримають українці

В Україні стартувала “м'яка“ мобілізація, - Reuters

В Україні вирішили змінити правила торгівлі цигарками, алкоголем та паливом

Якщо підсумувати ці правила (а вірніше їхню відсутність), які є зараз у вітчизняній сфері мікрокредитування, то вийде наступне:

  • взяти мікрокредит дуже легко - набагато простіше, ніж кредит у банку;
  • віддати його, особливо якщо кредит прострочений, вельми непросто через високі відсоткові ставки;
  • правду щодо реальних грошових накруток дізнатися неможливо, поки не сам не зіткнешся з цим;
  • нульовий відсоток кредиту - міф, який діє лише в перші дні кредитування.

Через такі "підводні камені" позичальники часто не можуть повернути кредит, бо вони не в змозі сплатити ті суми, які наросли за процентною ставкою.

Мікрокредити в Україні видаватимуть за новими правилами: що кардинально зміниться з нового року

"Ніхто вам не назве рівень неповернень в мікрофінансових організаціях. Але я запевняю, що це може бути до 70%. Гроші видаються просто онлайн, нічого не перевіряють, ні на що не звертають увагу. А потім боржників починають тероризувати", - говорить кредитний експерт Володимир Мазуренко.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Що зміниться з введенням в дію нового закону

  • кредиторам заборонять вказувати в умовах позики ставку в 0% або в 0,01%;
  • фінансову установу, що дає в борг, змусять в умовах договору називати реальні розміри кредитних ставок - тижневої, місячної та річної;
  • обмежать верхню суму штрафів. Максимальний розмір нарахованих штрафів і пені не може перевищувати подвійного розміру позики. (Тобто, якщо ви взяли в борг 3 тисячі гривень, то максимальна сума, якою вас можуть покарати за все прострочені платежі, не повинна перевищувати 6 тисяч.)

Таким чином, цей закон, який повертає сферу мікрокредитування в правове русло, буде дисциплінувати як позичальників, так і кредиторів. Одні будуть відчувати більше відповідальності за гроші, взяті в борг. Інші - знатимуть, що їхній дохід обмежений верхньою межею штрафів. Зате й ризик неповернення по кредиту стане набагато нижчим.

Нагадаємо, приблизно місяць тому на сайті президента України з'явилася петиція, автор якої просить взагалі заборонити видачу так званих "швидких кредитів". Хоча заборона - не вихід. А от змусити всіх кредиторів працювати в правовому полі - цілком можливо.