Накопичувальна пенсія: чим ризикують українці, і скільки їм доведеться платити

Система накопичувальних пенсій стартує в Україні вже з наступного року. Уряд каже, що без цього - ніяк. Інакше сьогоднішні 35-45-річні українці можуть в старості залишитися без пенсії, навіть мінімальної. Солідарна пенсійна система з кожним роком слабшає, і Пенсійний фонд дедалі більше потребуватиме дотацій.

Накопичувальна пенсія: чим ризикують українці, і скільки їм доведеться платити - today.ua

Кому і скільки доведеться платити в накопичувальний фонд

На перших порах відрахування передбачаються невеликі: 2% за найманого працівника платитиме роботодавець, і ще 2% будуть відраховувати із зарплати самого працівника. При цьому прем'єр-міністр обіцяє, що навантаження на бізнес не зросте. Нібито ЄСВ і ПДФО пропорційно зменшать, але поки таких законодавчих актів немає.

Мінсоцполітики вважає, що завдяки впровадженню таких 4-процентних внесків до накопичувального фонду вдасться поступово збільшувати пенсію в Україні, як того вимагають міжнародні норми. Зокрема, конвенція МОП вимагає, щоби при наявності необхідного страхового стажу пенсіонер отримував не менше 40% від середньої зарплати по країні. Якщо врахувати, що за вересень середня зарплата в Україні склала майже 12 тисяч, то виходить, що мінімальна пенсія зараз має бути на рівні 4 800 гривень. Такого у нас поки і близько немає.

Накопичувальна пенсія: чим ризикують українці, і скільки їм доведеться платити Поступово внески в накопичувальний фонд можуть зрости до 7%. Тоді, стверджує Мінсоцполітики, можна буде збільшити мінімальну пенсію до 50% середньої зарплати. Сьогодні це було б майже 6 000 гривень. Отже, працювати є над чим.

При цьому залишається велике питання про збереження пенсійних накопичень

Чим більше українцям обіцяють, що їхні гроші будуть збережені і чекатимуть їх до старості, потихеньку приростаючи на рахунках, тим більше це викликає недовіри. Наші співгромадяни вже неодноразово навчені і державою, і різними фінансовими шахраями, що нічого непорушного в цьому світі немає. І в першу чергу це стосується реальної вартості і збереження грошей.

Ні у кого немає абсолютної впевненості, що в один не прекрасний день якийсь керівник фонду не втече на далекі острови, прихопивши з собою всю касу. Немає також упевненості, що відкладені вами на старість 100 гривень, до моменту вашої старості будуть за купівельною спроможністю відповідати хоча б чверті цієї суми. Навіть більше того: є впевненість, що так не буде, тому що інфляція не дрімає.

Що пропонують для забезпечення збереження пенсійних накопичень

Держава пропонує не "винаходити велосипед" і не плодити нових фондів для накопичувальної пенсії, а задіяти вже існуючі та перевірені. Зокрема йдеться про:

  • державну податкову службу;
  • Держказначейство;
  • Пенсійний фонд;
  • накопичувальні пенсійні фонди і компанії, які вже давно функціонують і позитивно себе зарекомендували.

Однак і це не гарантує стовідсоткового збереження пенсійних грошей. Але тут вже або ризикувати, або на старості залишитися без пенсії.

Нагадаємо, в Мінсоцполітики вирішили дати можливість українцям, яким зараз 50+, самим вирішувати, платити їм гроші в накопичувальний фонд чи ні. При цьому влада вважає, що такі люди отримають перевагу при прийомі на роботу, адже роботодавцю не потрібно буде відраховувати за них гроші у накопичувальний фонд.

ДЖЕРЕЛОbiz.ligazakon
Джо Байден офіційно став президентом США: особливості інавгурації 46-го глави держави
У середу, 20 січня (20 і 21 за київським часом) відбулася церемонія інавгурації нового президента США. Джо Байден прийняв присягу і став 46-м президен...
Оля Полякова підтримала новий закон про українську мову: “Говорити українською - прекрасно“
Співачка Оля Полякова підтримала новий мовний закон, який зобов'язує сферу обслуговування повністю перейти на українську мову. На своїй сторінці в Ins...
Тарифи на електроенергію будуть підвищувати ще раз: що зміниться для споживачів у квітні
Підвищення тарифів на електроенергію в січні не було останнім за 2021 рік. З 1 січня українці платять 1,68 коп за кожен кВт/год спожитої електроенергі...
Леся Нікітюк розповіла, як в голодному дитинстві продавала на базарі крадені яблука
Телеведуча Леся Нікітюк в інтерв'ю Дмитру Гордону згадала моменти зі свого дитинства в рідному Хмельницькому, про які мовчала раніше. Сім'я Нікітюк не...
Тариф на газ знизили не для всіх: хто платитиме більше 6,99 грн/куб
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував раніше, що при ціні на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 гривні/куб. м платіжки в середньому зменшать...