В Україні тарифи на комуналку зростатимуть, незважаючи на війну. При цьому різкого зростання вартості комуналки уникатимуть. Очевидно, тарифи підвищуватимуть поетапно, щоб "привчити" до них споживачів.
Таким прогнозом поділився Нацбанк України в Інфляційному звіті за липень 2023 року.
Інфляція в Україні могла бути набагато вищою, якби не мораторій на підвищення вартості комуналки
Інфляція поточного 2023 року могла би бути значно вищою, якби не заходи, вжиті урядом. Зокрема, йдеться про мораторій на підвищення тарифів на комуналку. Йдеться про найбільш витратні комунальні послуги – опалення, гарячу воду та газ. За рахунок того, що держава штучно стримує їхнє зростання, цього року адміністративна інфляція знизилася до 12,5%.
Проте стримувати тариф на комунальні послуги нескінченно держава не зможе. Рано чи пізно доведеться їх підвищити, вважають у Нацбанку. Тому в 2024 році адміністративна інфляція буде вищою, ніж у 2023 році. Очевидно, це буде пов'язано з підвищенням вартості деяких видів комунальних послуг. Наприклад, із підвищенням тарифів на воду та послуги обслуговуючих компаній.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Чималий внесок у підвищення інфляції також зробить підвищення акцизів на тютюнові вироби і, як наслідок, подорожчання сигарет. Таким чином, НБУ прогнозує у 2024 році зростання адміністративної інфляції на 15%.
Ще вище прогнозують адміністративну інфляцію у 2025 році. Згідно з прогнозами НБУ, вона може становити 19%. На той час завершиться мораторій на підвищення тарифів на комуналку і, очевидно, їх змушені будуть підвищувати. Причому підвищення буде суттєвим. Але щоб хоч якось згладити цей процес для населення, їх, найімовірніше, підвищуватимуть поетапно.
"З огляду на високу соціальну значущість цього питання очікується, що підвищення тарифів буде поетапним і триватиме кілька років разом із розширенням соціальної підтримки", - прогнозують у Нацбанку.
При цьому тарифи на електроенергію було підвищено вже з червня цього року. Уряд пояснив це гострою необхідністю, пов'язаною з нестачею грошей для ремонту пошкодженої енергосистеми.
Нагадаємо, уряд різко засудив підвищення тарифів на воду для обласних водоканалів. Через це НКРЕКП його скасувала. Але все ж таки, відразу після закінчення війни тарифи не воду будуть змушені підвищити, як мінімум, удвічі.