Названа причина високих тарифів на газ

Автор: Марченко Любов

Тарифи на газ в Україні будуть залишатися високими до тих пір, поки компанія "Нафтогаз України" не втратить свого монопольного становища на ринку газу. При існуючому нині стані речей "Нафтогаз" має можливість купувати дешевий вітчизняний газ і продавати його за ціною російського.

Названа причина високих тарифів на газ - today.ua

Такі висновки містяться в звіті Європейського енергетичного співтовариства "Забезпечення чесної конкуренції на українському газовому ринку і розвиток необхідної ліквідності на біржі", пише видання censor.net, поислаючись на публікацію в ZN.

Справа в тому, що після запровадження ринку газу в Україні "Нафтогазу" залишили доступ до дешевого газу вітчизняного видобутку, при цьому обмеживши цей доступ для інших операторів ринку. Тим самим на українському ринку газу спочатку були задані нерівні умови для різних постачальників, що призвело до підміни понять: ринок газу в Україні, насправді, так і не почав працювати.

До 1 серпня 2020 року (поки "Нафтогаз" продавав газ побутовим споживачам за зниженими цінами) було цілком логічно, що компанії "Укгазвидобування" та "Чорноморнафтогаз" продавали видобутий ними український газ саме йому. Компанія "Нафтогаз" повинна була створити в своїх сховищах запас блакитного палива на зиму, щоби потім продавати його побутовим споживачам та іншим пільговим категоріям за спеціальними зобов'язаннями (ПСО) за низьку ціну. Однак зі скасуванням ПСО доступ до дешевого українського газу повинні були отримати всі учасники ринку в рівній мірі. Та чомусь цього не сталося: обидві українські видобувні компанії, як і раніше, зобов'язані збувати свою продукцію "Нафтогазу", який при цьому не гребує використовувати своє монопольне становище, задираючи тариф на газ утридорога.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Названа причина високих тарифів на газ

"Незрозуміло, чому після скасування ПСО та оголошення ринкового ціноутворення на газ, обов'язок українських видобувачів газу продавати свій газ "Нафтогазу України" не був скасований", - пише ZN.

І зовсім вже незрозуміло, чому "Нафтогаз" дозволяє собі задирати ціни на куплений ним дешевий газ до рівня цін на європейському хабі.

"Зовсім вже незрозуміло, як можна примушувати населення платити за цей же український газ за цінами хаба в Європі. Тим більше, що це населення за Конституцією і є справжній власник видобутого з надр газу. Більш того, воно ще є і формальним власником всієї державної групи "Нафтогаз". Найманий персонал державного підприємства продає господареві надр його ж газ за ціною європейського хабу в зимовий час пікових цін. І все це називається ринком", - дивується видання.

За оцінками Європейського енергетичного співтовариства компанія "Нафтогаз" має доступ до 55% ринку газу в Україні. Тож не дивно, що саме вона встановила свої монопольні ціни і заправляє на ринку, як їй заманеться. Таким чином, Європа вважає, що тільки рівний доступ всіх учасників ринку до вітчизняних газових ресурсів запустить в Україні справжній ринок із чесною конкуренцією.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"У зв'язку з тим, що в ціну входитиме власний видобуток, ціна на український газ потенційно може бути нижче, ніж ціна за індексами TTF або NCG, до яких Україна прив'язана зараз", - роблять висновки європейські аналітики ринку.

Нагадаємо, з 1 лютого в Україні стали діяти фіксовані тарифи на газ: вартість газу - не вище 6,99 гривні, вартість його доставки - не вище 1,79. Однак ці тарифи будуть діяти лише два місяці. Після цього все знову повернеться до ринкового ціноутворення.

Головне