В Україні частина пенсіонерів може позбутися своїх пенсій. Це може статися, якщо в результаті верифікації, яку зараз проводить Пенсійний фонд, будуть виявлені деякі факти. Закон "Про обов'язкове загальнодержавне пенсійне страхування" називає мінімум п'ять причин, які можуть дозволити державі позбавити літньої людини її пенсії:
- якщо буде виявлена помилка у прізвищі;
- якщо виплати були призначені за фальшивими документами;
- якщо пенсіонер якийсь час проживав за кордоном;
- якщо з пенсійної картки не знімали гроші упродовж 6 місяців;
- якщо пенсіонер є переселенцем і змінив місце проживання.
"Пенсія припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України", - говорить закон.
Зрозуміло, що більшість українських пенсіонерів, які зараз перебувають за кордоном, опинились там не від хорошого життя, а тому що української пенсії ні на що не вистачає. Вони змушені там працювати, поки стане сил. Тут же, в Україні, вони накопичують свою маленьку пенсію на той випадок, коли трудитися стане зовсім не під силу і доведеться повернутися доживати на батьківщину. Однак тепер у них є реальна загроза втрати наступних виплат.
Конституційність цієї норми закону, очевидно, ніхто не оскаржував. Визначити, де знаходиться людина - в Україні або за кордоном, дуже просто. Всі переміщення фіксуються Державною міграційною службою. Цією інформацією легко можуть скористатися Мінфін та Пенсійний фонд.
"Якщо за результатами перевірки, проведеної підрозділами Державної міграційної служби, буде прийнято рішення про те, що фактичне місце проживання не відповідає офіційним, виплата пенсії буде припинено з наступного місяця", - пояснюють в Пенсійному фонді.
Нагадаємо, в грудні у частині українців зросли пенсії. Зокрема, невелике збільшення отримали пенсіонери з мінімальною пенсією і трохи більшу надбавку - ті, хто отримує максимальну пенсію. Крім того, трохи також зросла надбавка за додатковий страховий стаж. Таке зростання пенсій обумовлене тим, що в країні з 1 грудня зріс прожитковий мінімум.