Today.ua

Пенсійний вік в Україні буде підвищено мінімум на 5 років

Пенсійний вік в Україні буде підвищено, хочемо ми, українці, цього чи не хочемо. Така об'єктивна реальність. Адже сьогоднішній вік виходу на пенсію в Україні один із найнижчих в Європі. Тому його потрібно підвищити для початку мінімум на 5 років, каже аналітик Володимир Мазуренко.

Його аргументи прості. За міжнародними критеріями 60 років вже не вважаються літнім віком, а отже, можна підвищувати вік виходу на пенсію, кажуть демографи.

Втім, справа тут не так у визнанні або не визнанні 60-річних літніми людьми, як у тому, яке в країні співвідношення чисельності людей, молодших за цей вік, і тих, яким від 60 і вище. Якби 60-річних і старше було небагато, то можна було б іти на пенсію і в 50, і навіть у 40 років. Однак із кожним роком в світі стає дедалі більше людей похилого віку, а молодих, через зниження народжуваності, стає усе менше. Україна - яскравий тому приклад. Тому з кожним роком навантаження на людей працездатного віку зростатиме, адже їм доведеться забезпечувати усе більшу кількість пенсіонерів.

Противники підвищення пенсійного віку мотивують тим, що в Україні невисока тривалість життя, і вони мають рацію. Наприклад, українські чоловіки в середньому живуть 67 років. Однак при обчисленні середньої тривалості життя беруться дані всіх людей - навіть тих, які померли в дитинстві і юності. У даному випадку, вважають фахівці, коректніше було б аналізувати тривалість життя тих, хто дожив до 60-річчя. А такі люди, каже аналітик, спокійно доживають і до 74-75 років.

Через низький пенсійний вік і велику кількість пенсіонерів в країні бюджет Пенсійного фонду не в змозі справлятися зі зростаючим фінансовим навантаженням. За оцінками Світового банку до 2030 року близько 60% українських пенсіонерів отримуватимуть або мінімальну пенсію, або трохи більше від мінімальної. Все - через те, що багатьом не вистачатиме стажу для отримання нормальної пенсії.

А до 2050 року кожен третій українець досягне пенсійного віку (якщо він на той час залишиться на рівні 60 років).

І ще, за два найближчі десятиліття нас, українців, може стати на 28% менше, ніж зараз. Тобто працювати, наповнювати бюджет і утримувати численну армію пенсіонерів просто не буде кому.

Тому хочемо ми того чи ні, а підвищувати пенсійний вік в Україні все одно доведеться. До того ж ООН каже, що підвищувати його до 65 років можна безболісно у будь-якій країні.

Звичайно, можна було б відтягнути цей час, якби вдалося вивести всю економіку з тіні і змусити всіх платити податки у повному обсязі. Зовсім не зайвим було б і створення нових робочих місць в Україні, а також підвищення зарплати. Однак майже за три десятиліття української незалежності це досі нікому не вдавалося. Значна частина економіки, як і раніше, залишається в тіні, і податки багато людей платять із мінімалки. До речі, у нелюбому і затаврованому багатьма "совку" чоловіки йшли на пенсію в 60 років, жінки - у 55, і розміри пенсій були співставними з розмірами зарплат, а нерідко й перевищували їх. Але тоді про тіньову зайнятість ніхто і не чув.

Тим часів, в Україні готують закон, за яким держслужбовцям дозволять працювати стільки, скільки вони захочуть. Нині закон дозволяє їм працювати лише до 65 років, і тільки за спеціальним наказом. Отже, багато чиновників зможуть сидіти у своїх кріслах довічно. Адже це не в шахті працювати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ