Сьогодні у нашій країні офіційний вік виходу на пенсію становить 60 років. Однак незабаром його підвищать, це неминуче. Ймовірно, пенсійний вік в Україні підвищать до середньоєвропейського, який приблизно на 3-5 років вищий. Причому це - питання кількох найближчих років.
Видання Оbozrevatel зібрало думки соціологів та політиків щодо підвищення пенсійного віку. Всі вони виявилися одностайними: вихід українців на заслужений відпочинок доведеться відсунути на більш "зрілі" роки.
На сьогодні в Україні налічується приблизно 10,5 млн пенсіонерів. Приблизно стільки ж у нас і громадян, які офіційно працюють. Тобто на сьогодні, умовно кажучи, один працюючий українець утримує одного пенсіонера. А якщо врахувати, що багато хто з офіційно працюючих громадян показує "білу зарплату" у розмірі мінімалки, то їхній щомісячний внесок до Пенсійного фонду становить лише 1474 грн.
Як при цьому утримувати пенсіонерів, у яких розмір мінімальної пенсії становить за законом не менше 2093 грн, – питання риторичне. Загалом, з кожним роком Пенсійний фонд дедалі глибше залазить у кишеню до держбюджету, щоби взяти гроші на мізерні виплати пенсіонерам.
Щоб не підвищувати пенсійний вік, в Україні знизили пенсію
До речі, виплати справді мізерні. Навіть порівняно з тими, що були у нещодавньому 2017 році. Саме тоді Міжнародний валютний фонд порушив питання щодо підвищення в Україні пенсійного віку. Проте українська влада, побоюючись народного гніву, знайшла інший вихід – зниження пенсій. Саме тоді "вартість" року страхового стажу було знижено з 1,35% до 1%. Якби цього зниження не було, то сьогодні українець із середньою зарплатою та 35-річним страховим стажем міг би отримати пенсію у розмірі 5,7 тис. грн, а за нинішніх умов отримає лише 4,3 тисячі.
Крім того, в рамках пенсійної реформи, що зараз триває, був поступово підвищений пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років. При цьому з кожним роком підвищується вимога щодо мінімального страхового стажу, яка необхідна для того, щоб вийти на пенсію у 60 років. Так, у нинішньому році він становить 30 років, а вже наступного дорівнюватиме 31. Таким чином, нашим співгромадянам, які віддали чималу частину життя роботі в тіньовому секторі, з кожним роком дедалі важче буде "наскребти" необхідну кількість років страхового стажу, щоб вийти на пенсію у 60.
Щоправда, законодавці передбачили для них можливість вийти на пенсію і з меншим стажем, але вже не у 60 років, а у 63 чи навіть у 65. Таким чином, фактично підвищення пенсійного віку в Україні і так відбувається, зазначає соціолог Лілія Ткаченко. І вже за десяток-другий років українця, який зумів вийти на пенсію в належні законом 60, можна буде показувати в музеї.
Загалом, до того часу як мінімальна вимога за стажем досягне 35 років (трапиться це у 2028 році), переважна більшість українців і так йтиме на пенсію не в 60, а у більш літньому віці. І тоді владі залишиться лише узаконити фактичний стан речей.
"До кінця війни це питання не порушуватиметься", – відразу ж уточнили у профільному комітеті Ради.
А далі питання щодо підвищення пенсійного віку або постане у 2028 році (і це, очевидно, крайній термін), або відразу після війни, що також цілком можливо. Адже закінчення війни поставить перед українською владою та всім народом, хоч це й парадоксально, ще більше викликів, ніж поставила війна.
На скільки підвищать пенсійний вік?
Звісно, на 10 років навряд чи підвищуватимуть. Адже при наших стресах і рівні життя тоді до пенсії майже ніхто не дотягне. А ось на п'ять років можуть збільшити цілком. Тим більше, що в більшості країн світу встановлено саме такий вік виходу на пенсію – 65 років. Хоча середньоєвропейський пенсійний вік трохи нижчий. Він становить 63,5 року для жінок та 64,3 року для чоловіків.
Однак у ЄС, відповідно, рівень і тривалість життя набагато вищі за українські. Тобто вони, виходячи на пенсію у 65 років, згодом ще довго живуть та насолоджуються заслуженим відпочинком. Причому набагато довше за наших українців, які вийшли на пенсію у 60.
Тому підвищення пенсійного віку неминуче вимагатиме великих перетворень у суспільстві: як на законодавчому, так і на ментальному рівні. Потрібно буде терміново вирішити як мінімум три питання:
- створити нові робочі місця та підвищити загальну кількість вакансій;
- підвищити рівень і доступність медичного обслуговування, а також рівень та якість охоплення населення профілактичними медичними оглядами;
- подолати ейджизм у суспільстві та на роботі. Адже не секрет, що дискримінація людей похилого віку сьогодні в нашому суспільстві процвітає, особливо у трудовій сфері.
Можна, звичайно, цього не робити. Тоді проблема за кілька років відпаде сама собою: без роботи та медобслуговування пенсіонери просто вимруть як клас, а разом із ними зникне й проблема, пов'язана із пенсійним забезпеченням. Втім, будемо сподіватися, що цього не станеться. Адже ми йдемо до Європи. Чи просто імітуємо рух?
Нагадаємо, вже зараз деякі українці мають бути готовими до скорочення пенсії наполовину. У Мін'юсті роз'яснили, кому скорочують виплати.