Today.ua

З'явилася інформація щодо зниження облікової ставки НБУ: як це вплине на курс долара

У НБУ вважають за можливе розпочати зниження облікової ставки. Вона може бути знижена вже у липні або, принаймні, у вересні. При цьому суттєвого зсуву цін на ринку валют не прогнозують. Але все ж таки, достеменно сказати, як на це відреагує курс долара, поки що складно.

Про можливе зниження облікової ставки НБУ повідомила прес-служба Нацбанку, пише one.ua.

У повідомленні наголошується, що члени Комітету з монетарної політики вважають за можливе зниження облікової ставки. Ймовірно, її зменшать на 1-2%. При цьому Комітет схиляється, що до такого зниження можна вдатися з початку вересня або навіть з початку липня.

"Більшість членів КМП вважають можливим зниження облікової ставки на 1-2 п. п., починаючи з липня або вересня", - йдеться у повідомленні прес-служби.

Однак, троє членів Комітету вважають, що знизити облікову ставку можна вже навіть у червні. Вони переконані, що таке невелике зниження не створить жодних загроз для стабільності валютного курсу, а також не зробить вклади у гривні менш привабливими.

Разом із тим, сім членів Комітету вважають взагалі зниження облікової ставки НБУ передчасним і наполягають на тому, щоб залишити її на рівні 25%.

Вони вважають, що висока облікова ставка, яку було запроваджено ще влітку минулого року, позитивно вплинула на стабільність валютних курсів і, зокрема, на стабільність курсу долара. Але при цьому гривневі депозити ще не вичерпали свого потенціалу. А тому Нацбанку не варто знижувати облікову ставку, тим самим знижуючи привабливість депозитів у гривні.

Нагадаємо, що облікова ставка Нацбанку є ефективним інструментом управління інфляцією та курсами валют. При підвищенні ставки банки змушені підвищувати відсотки за депозитами у національній валюті та паралельно підвищувати відсотки за кредитами у гривні. Це підвищує цінність національної валюти, оскільки депозити у гривні дають високий дохід, а за кредити доводиться розплачуватись дуже дорого.

При зниженні облікової ставки відбувається зворотний процес. Прибутковість гривневих депозитів знижується, а доступність кредитів у гривні підвищується. Настає період дешевих грошей, що призводить до збільшення гривневої маси на ринку та підвищення попиту на іноземну валюту. Природно, що це призводить до зростання курсу долара та євро і подальшого розкручування інфляції.

Тому цілком можливо, що курс долара трохи все ж таки зросте у відповідь на зниження облікової ставки. Проте значного зростання таке невелике зниження не має спровокувати.

Ймовірно, Нацбанк повинен буде вдатися до такого "символічного" зниження облікової ставки через вимоги МВФ, який наполягає на поступовій лібералізації валютного ринку в Україні.

Нагадаємо, ще в травні МВФ зажадав, щоб до кінця червня НБУ розробив програму поступового повернення до плаваючого курсу долара.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ