Літні українці можуть залишитися без пенсії: які ще нововведення чекають пенсіонерів з 1 січня

Деякі літні українці ризикують вже з наступного року залишитися без пенсії і взагалі без будь-яких засобів до існування. Йдеться про одержувачів так званої соціальної пенсії. Її з наступного року мають скасувати.

Літні українці можуть залишитися без пенсії: які ще нововведення чекають пенсіонерів з 1 січня - today.ua

Справа в тому, що поки ще діє постанова уряду, за якою літні громадяни України, які досягли пенсійного віку, але не мають мінімального страхового стажу, необхідного для отримання пенсії, одержують соціальні виплати або, як їх ще називають, соціальну пенсію. Розмір цієї пенсії невеликий - не більше прожиткового мінімуму. Однак уже з нового року закінчується перехідний період, після якого й ці виплати припиняться.

Якщо уряд не продовжить дію цієї постанови (а часу для такого маневру залишається дедалі менше), то одержувачі соціальних виплат можуть залишитися без цих грошей і фактично без засобів до існування. Літні українці можуть залишитися без пенсії: які ще нововведення чекають пенсіонерів з 1 січня Водночас, для того, щоб отримати право хоч на мінімальну пенсію, необхідно мати мінімум 15 років страхового стажу. Нагадуємо, що страховий стаж - це не загальний стаж роботи, а час, протягом якого за працівника платили податки в бюджет і відраховували гроші до Пенсійного фонду.

Отже, якщо в людини є від 15 до 18 років страхового стажу, то вона отримає право піти на пенсію в 65 років. Якщо ж у неї страхового стажу накопичилося понад 18 років, але їх не вистачає для того, щоби піти на пенсію в 60, то така людина зможе піти на заслужений відпочинок у 63 роки.

Тепер з'ясуємо, скільки років страхового стажу потрібно мати, що вийти на пенсію в 60 років. У поточному, 2020, році для цього вистачить 27 літ. Однак із кожним роком це число буде зростати на один рік. У 2021 вже знадобиться 28 років, у 2022 - 29 і так далі, до 2028 року. Тоді лише цифра необхідного страхового стажу досягне запланованої "стелі" - 35 років.

Аналітики підрахували, що через масову тіньову зайнятість наших співвітчизників лише половина людей, які досягли 60 років, зможе вийти на пенсію у цьому віці.

Контроль за банківськими рахунками пенсіонерів

У наступному році пенсіонерів чекає ще одне нововведення - уряд має намір запровадити контроль за їхніми банківськими рахунками. Звичайно, контролювати будуть не всіх, а лише тих, хто більше року не знімає зі свого рахунку ні копійки. Так хочуть перевірити реальність пенсіонера.

Загалом, у цьому є логіка. Не може людині вистачити її жебрацької пенсії настільки, щоби вона рік не знімала гроші з картки. Тому влада рекомендує пенсіонерам: навіть якщо ви живете з молодим олігархом, і у вас немає потреби знімати з картки свою пенсію, все ж періодично витрачайте з неї хоч якусь суму. Інакше потім доведеться доводити, що ви живі і, як і раніше, маєте право на свою пенсію.

Нагадаємо, вже з грудня цього року в Україні зросте розмір прожиткового мінімуму, а з ним і трохи підростуть пенсії. Правда, погоди в кишенях пенсіонерів ця надбавка не зробить.