Today.ua

Прожитковий мінімум в Україні: якими будуть пенсії, якщо його піднімуть до реального рівня

В Україні прожитковий мінімум - вельми умовна величина. Він давно не відображає реальної вартості життя і за всіма критеріями має бути набагато вище. Однак його не піднімають кардинально через те, що до цього показника прив'язана маса соціальних виплат, на збільшення яких у держави просто немає грошей. Видання obozrevatel розбиралося, на що впливає ПМ, і як потрібно було би збільшити пенсії та інші виплати, якби цей показник відповідав дійсності.

Який прожитковий мінімум заклали в бюджет 2021 року

З 1 грудня поточного року прожитковий мінімум підвищать для всіх категорій населення. Його середня величина становитиме 2 189 гривні. Наступного разу підвищення ПМ очікується з липня 2021 року. Тоді він стане 2 294 гривні. З таким розміром ПМ категорично не згодні в Рахунковій палаті. Там кажуть, що на 2 189 гривень нашим співгромадянам не прожити, реально цей показник набагато вищий.

"2189 грн - розмір прожиткового мінімуму, тоді як фактичний розмір 3763 грн. Це в 1,6 рази перевищує розмір, визначений урядом на грудень поточного року. Розрахункова палата звертала увагу на необхідності змінити підходи до формування розміру прожиткового мінімуму", - заявляє глава Рахункової палати Валерій Пацкан.

Однак у бюджет на наступний рік закладені зовсім інші цифри:

Чому держава так відчайдушно стримує зростання прожиткового мінімуму, пояснюють елементарні розрахунки. ПМ не "живе" сам по собі, до нього прив'язані і від нього залежать маса соціальних виплат і податкових надходжень.

Яким реально повинен бути прожитковий мінімум

Реальний розмір прожиткового мінімуму на сьогодні становить 3 763 гривні. Проте, якщо зараз його підняти до такого показника, це спровокує величезний стрибок в розмірі соціальних виплат. А в бюджеті на сьогодні не вистачає грошей навіть на мізерні теперішні виплати.

"Звичайно, прожитковий мінімум занижений. Це не можна називати прожитковим мінімумом. Це величина, до якої прив'язані витрати на соціальні виплати", - говорить старший науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко.

Як пенсія та інші виплати залежать від ПМ

Розміри пенсій в Україні коливаються від одного до десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян. Тобто, сьогодні розміри пенсій українців перебувають в діапазоні від 1 712 (мінімальна) до 17 120 (максимальна) гривень. З 1 липня 2021 року вони становитимуть, відповідно, від 1 854 до 18 540 гривень, з 1 грудня - з 1 934 до 19 340.

Розмір прожиткового мінімуму також враховується при розрахунку субсидії та при оподаткуванні ФОП.

Загалом, якщо взяти за основу реальний ПМ, то доведеться різко збільшувати виплати з бюджету. А його не вистачає навіть на сьогоднішні жебрацькі виплати.

У Раді зареєстровано кілька законопроектів, які так чи інакше пов'язані зі збільшенням прожиткового мінімуму.

Зокрема, пропонують прив'язати ПМ до середньої зарплати

Законопроект № 3515 авторства відомої Галини Третьякової пропонує прив'язати ПМ до середньої зарплати. Зокрема, він має бути не менше 40% від середньої зарплати і поступово вийти на її половину.

Якщо врахувати, що за підсумками вересня середня зарплата в Україні склала близько 12 тисяч гривень, то розмір ПМ вже повинен бути близько 4 800. Це майже в 2,2 рази більше, ніж буде з грудня.

Таким чином, навряд чи такий законопроект може бути проголосований найближчим часом. Бо, якщо його приймуть, то це поставить з ніг на голову весь бюджет на 2021 рік, який зверстаний під нереально маленькі показники ПМ. Тобто, незважаючи на те, що такий законопроект поданий однією зі "слуг", навряд чи парламентська більшість, що складається з її однопартійців, піде на такий крок.

Нагадаємо, економіст розповів, чи має сенс "купувати" собі стаж, якого бракує, задля того, щоб вийти на пенсію. За словами експерта, овчинка вичинки не варта. За кожен "покупний" рік потрібно заплатити по три середніх зарплати. На сьогодні це 31 680 тисяч. При цьому пенсію у будь-який момент можуть урізати, скоротити або збільшити необхідний стаж.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ