Абонплата за газ вже з січня 2021 року змінюється. Видання finance роз'яснює, як розраховується сума в цій платіжці, і від чого вона залежить.
При цьому потрібно пам'ятати, що з введенням ринку газу в Україні єдина газова платіжка розділилася на дві. Одна з них - це плата за сам спожитий газ. Друга - абонплата за газ, тобто плата за використання інфраструктури, або як кажуть, "за трубу".
Якщо з першою більш-менш все ясно (це фактично плата за спожитий газ за лічильником, і вона змінюється в умовах ринку щомісяця), то щодо другої потрібно знати кілька моментів.
Вона розраховується не з 1 січня по 31 грудня, а з 1 жовтня по 30 вересня. І потім вже з 1 січня наступного року починають платити за обчисленим показником. Таким чином в поточному, 2020 року, році ми платимо за те, що пройшло у нас по трубі з 1 жовтня 2018 по 30 вересня 2019. А в наступному році будемо платити за газ, який пройшов через труби з 1 жовтня 2019 по 30 вересня 2020.
У кожного облгазу розмір абонплати свій. Він залежить від декількох факторів: протяжності труб, зарплат персоналу і витрат на функціонування конкретного підприємства. Теоретично, якщо ми в цьому році спожили менше газу, то в наступному у нас абонплата за газ може бути нижча, ніж тепер. Але це лише теоретично, бо практично багато облгазів уже натякнули, що в них піднялася зарплата і підвищилася вартість витратних матеріалів. Тому нижче, ніж у цьому році, абонплата за газ навряд чи вийде.
Нагадаємо, вартість газу тепер змінюється щомісяця, і з початком опалювального сезону вона починає рости. Так, в листопаді вона зросла знову.