З початком літа поточного року ціни на пальне пішли в ріст, і з тих пір воно на автозаправках країни встигло подорожчати в середньому на 2-3 гривні. Перший зимовий місяць цієї тенденції неї переламав: в грудні ціни на паливо зробили черговий ривок, додавши в середньому більш ніж по 50 копійок. Чи збережеться така ж тенденція далі, і чи буде межа подорожчання, розповіли експерти.
У 2020, через весняний локдаун, різко впав попит на пальне, і АЗС спокушали самотніх подорожніх низькою вартістю на бензин і дизпаливо, що заклично миготіли з усіх табло. Найнижчими ціни були в травні. Тоді різниця порівняно з січнем становила майже -5 грн / л.
Однак із відновленням ділової активності в Україні і світі ціни на пальне знову пішли вгору. Повного реваншу у порівнянні з січневою вартістю вони поки не взяли, але й надворі ще не січень 2021.
Втім, і на сьогодні вони вже відвоювали по 2-3 гривні на кожному літрі пального. І, судячи з тенденції в перші два тижні грудня, зростання цін на пальне поки не припиняється. Так, за період з 27 листопада по 14 грудня в середньому вартість пального на АЗС країни зросла на 50-55 копійок.
Середні ціни на дизель, грн / літр
У чому причини зростання цін на пальне?
Головна причина - це підвищення котирувань нафти на світових ринках, говорять експерти. Зокрема, з 1 червня по 1 грудня еталонна марка Brent виросла в ціні на 23% - з 41 до 47,4 долара за барель. Аналогічно російська нафта Urals за той же період подорожчала на 22% і тепер котирується по 47,3 долара за барель. Це зовнішня причина, яка від України ніяк не залежить.
Є ще й внутрішні причини. Вони впливають на вартість пального в меншій мірі, але все ж впливають. У собівартість пального також входить розмір акцизу, який сплачується при його доставці в Україну. Він залежить від курсу євро. І чим більше просідає гривня, тобто, чим дорожче коштує євро, тим вище акцизний збір у гривнях.
Не сприяють стримуванню зростання цін також інфляційні очікування - попри те, що гривня в останні дні трохи відвоювала позиції у долара та євро.
Що прогнозують експерти
Експерти вважають, що ціни на пальне будуть рости до кінця року. У цій думці вони єдині. А от що стосується темпів зростання, то тут думки розійшлися. Одні вважають, що до кінця грудня не варто чекати стрімкого зростання. Пальне може ще додати в ціні не більше 50 копійок. Інші кажуть, що зростання буде більш істотним - 1-2 гривні на кожному літрі.
Втім, у будь-якому випадку в січні 2021 ціни на пальне на АЗС України навряд чи перевищать січневий показник 2020 року. Просто, зробивши коло по "американських гірках", вони можуть повернутися на вихідні позиції.
Нагадаємо, ціни на пальне ростуть вже не перший тиждень. Передумовою до цього процесу стало підвищення котирувань нафти на зовнішньому ринку.