Ціни в Україні почали знижуватися: з'явився прогноз, що буде з ними далі

Автор: Марченко Любов

Ціни в Україні знижуються відчутніше, ніж очікувалося. У прогнозах, які раніше давав НБУ, було закладено більш високе зростання цін. Але поки що динаміка зростання цін нижча за прогнозовану. Причому темпи зростання цін продовжують сповільнюватися.

Ціни в Україні почали знижуватися: з'явився прогноз, що буде з ними далі - today.ua

Що відбувається з цінами в Україні, і що на нас чекає найближчим часом, пишуть в аналітичному коментарі НБУ з інфляції.

Отже, темпи інфляції знижуються. Ймовірно, за підсумками року вона буде нижчою, ніж очікувалося. Це насамперед пов'язано з менш активним зростанням споживчих цін, ніж передбачалося. Так, у липні нинішнього року ціни в Україні вперше за два роки знизилися. Зниження склало всього 0,6%, але все ж таки важливий сам факт. Востаннє зниження цін у нашій країні фіксувалось у серпні 2021 – на 0,2%. У річному вимірі споживча інфляція також знизилася: з 12,8% у червні до 11,3% у липні.

Зокрема, подорожчання оброблених продовольчих товарів сповільнилося до 13,9% у річному вимірі. Ціни на непродовольчі товари, зокрема, на одяг та взуття, також уповільнились до 10%. Уповільнилося також зростання цін у сфері послуг. У липні 2023 року воно склало 12,4% порівняно з липнем 2022 року. Зростання цін на сирі харчові продукти склало 12,3% за рік.

Популярні зараз

Сергій Притула показав рідкісне фото старшого сина та привітав його з днем народження

Арсеній Яценюк назвав головну умову перемоги України у війні з Росією

“Укрпошта“ до кінця 2024 року не підвищуватиме тарифи, - Смілянський

Військовозобов'язані отримуватимуть нові повістки у ТЦК із QR-кодом

Відбулося також уповільнення росту адміністративно регульованих цін. Зокрема, це стосується цін на комуналку, транспортні послуги, а також алкогольні і тютюнові вироби. У цій сфері темпи зростання цін знизилися до 12%.

Зростання цін на пальне також у липні нинішнього року було нижчим, ніж рік тому. Проте зниження цін загальмувалося за рахунок відновлення довоєнних податків на пальне. І найближчим часом за цією статтею видатків, ймовірно, підвищаться темпи зростання цін.

Ціни в Україні почали знижуватися: з'явився прогноз, що буде з ними далі

Проте загалом картина зі зниженням темпів зростання цін виглядає оптимістичнішою, ніж раніше передбачалось у прогнозах НБУ.

"Швидше уповільнення інфляції було зумовлене великою пропозицією сирих продуктів харчування, а також відображенням сприятливої ситуації на валютному ринку та покращенням інфляційних очікувань у цінах окремих товарів, насамперед імпортних", - йдеться у коментарі НБУ.

Тому аналітики Нацбанку припускають, що темпи зростання цін знижуватимуться і надалі. Згідно з оновленими прогнозами НБУ, зниження інфляції буде відчуватись і в другому півріччі. Так, за підсумками 2023 прогнозують інфляцію на рівні 10,6%. А за підсумками 2024 року – 8,5%.

Проте, реальна цінова ситуація все ж може виявитися гіршою за прогнози

Є кілька факторів, які можуть надати прискорення інфляції. Насамперед, це пов'язано з перебігом військових дій. Економіка, і навіть попит населення дуже чутливо реагують на інформацію з фронту. Чим краще йдуть справи на фронті, тим помірніший попит на продовольчому ринку. І тим повільніше зростають ціни.

Крім того, величезний вплив на інфляцію має зовнішня фінансова допомога. Завдяки ритмічним надходженням допомоги від іноземних партнерів вдається підтримувати високий золотовалютний запас НБУ та знижувати тиск на вітчизняну валюту.

Підвищенню темпів зростання цін може сприяти також вирішення ситуації із "зерновим коридором". Якщо він почне працювати, внутрішні ціни на продукти почнуть зростати.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

І, нарешті, прискоренню інфляції може сприяти зростання добробуту людей. Чим багатшим ставатиме населення, тим швидше зростатимуть ціни.

Нагадаємо, аналітики прогнозують різкий обвал цін на будинки та квартири в Україні.