Українцям готують закон, який дозволить державі проводити вилучення землі та будинків громадян. Землю, а також усі споруди, які на ній розташовані, зможуть вилучати під будівництво або реконструкцію об'єктів критичної інфраструктури. Оскаржити ці дії в суді громадяни не зможуть.
Такий законопроект №8225 авторства двох депутатів-"слуг" зареєстрований у парламенті і вже отримав схвалення профільного Комітету з питань аграрної та земельної політики.
Що передбачає законопроект №8225
- У громадян зможу вилучати землю та всі розташовані на ній будівлі під будівництво або реконструкцію об'єктів критичної інфраструктури першого та другого класу. До таких належать об'єкти, поломка яких загрожує катастрофою національного або регіонального масштабу.
- Право на вилучення землі та нерухомості матиме уряд. Причому це право діятиме до закінчення воєнного стану та ще протягом 10 років після нього.
- Власники нерухомості не зможуть оскаржити її вилучення в суді.
- Господарям заплатять компенсацію, проте її вартість визначатиме Кабмін, і оскаржити розмір компенсації також не вдасться. Компенсацію зобов'язані будуть виплатити протягом місяця після ухвалення рішення щодо вилучення землі.
При цьому нардеп із опозиційної "Європейської солідарності" Микола Княжицький вважає, що цей законопроект містить моменти, які прямо порушують права людини, а деякі його положення суперечать Конституції України. Наприклад, щодо виплати компенсації за вилучену нерухомість лише після того, як майно фактично відберуть.
Згідно з чинним аналогічним законом, держава має таке право тільки під час дії воєнного стану, а не "ще 10 років після нього". А головна загроза цього закону – те, що власник землі не зможе відстоювати своє право в суді.
"Закон про примусовий викуп для інфраструктури є вже давно, і там виключно судова процедура. І власник не дізнається про втрату власності з газет – він бере участь у судовій справі, де може захистити власність чи захистити право на справедливе відшкодування вартості своєї власності. А коли вони під це забиратимуть приватні санаторії у Карпатах, то ніхто не зможе навіть слова вставити", – зазначив Княжицький у своєму Facebook.
Але все ж таки, на роль "вишеньки на торті" може згодитися інше положення цього законопроекту.
"Вилучені об'єкти передаються держпідприємству, яке може використовувати їх самостійно "для спорудження об'єктів критичної інфраструктури" або (увага) продати іншим приватним особам для тих самих цілей", - зауважив Княжицький.
Ну, а згодом уже новий власник землі зможе класифікувати як "критичну інфраструктуру" майже будь-яку свою бізнесову фантазію.
Проте законопроект ще може бути не схвалений Верховною Радою. Хоча з якого би дива парламенту його не схвалити, якщо це ініціатива членів правлячої монобільшості.
Нагадаємо, в Україні чекають на колосальне зростання ціни на землю вже з наступного року.