В Україні спостерігається справжній кредитний бум. Громадяни масово беруть кредити, особливо іпотечні, повідомляє прес-служба НБУ. Такі дані отримані в результаті опитування 24 найбільших банків країни, що становлять 90% всієї банківської системи України.
Кредитний бум почався у третьому кварталі нинішнього року, відразу після ослаблення карантину. Причому позичати гроші почали всі: як населення, так і вітчизняний бізнес. Передумовою до цього став не тільки поступовий запуск економіки країни після суворого карантину, а й пом'якшення умов кредитування. Зокрема, йдеться про зниження відсоткових ставок, до якого вдалися понад 70% банків.
Представники малого і середнього бізнесу активно беруть короткострокові кредити в гривні. Звичайно, бізнесмени просять у борг не від хорошого життя. Багатьом підприємствам після вимушеного простою просто не вистачає оборотних коштів для відновлення своєї діяльності. От і змушені брати в борг.
Однак справжній бум спостерігається в сфері іпотечного кредитування. Такого попиту на житлові кредити не було з "дореволюційного" 2013 року. Причому банки охоче схвалюють заявки на іпотеку, такого високого рівня схвалення заявок теж не було ще з тих часів.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
У третьому кварталі багато банків послабили вимоги до своїх позичальників. У той же час деякі великі банки посилили вимоги в сфері іпотечних кредитів.
До речі, в квітні 2021 закінчується мораторій на стягнення заставного майна за іпотечними кредитами. Тобто теоретично у боржника можуть вилучити житло, яке знаходиться в іпотеці. Однак банкіри до цього, ймовірно, будуть вдаватися лише у крайніх випадках. Їм вигідніше реструктуризувати борг і продовжувати роботу з позичальником. При цьому в 2021 році банки розраховують на зростання кредитних портфелів, а також на зростання обсягів депозитів, які будуть розміщувати як підприємства, так і фізичні особи.