Корупціонери мають зникнути в Україні як суспільне явище. У ролі викривача корупції може бути будь-який член суспільства. При цьому той, хто донесе на корупціонера, отримає 10% від суми хабара, який той отримав.
Таку новину повідомив українцям в ефірі телемарафону голова НАЗК Олександр Новіков.
Отже, за словами головного борця з корупцією, вже найближчим часом в Україні запустять портал викривачів корупції, на якому за умов повної анонімності можна буде повідомити про відоме корупційне діяння.
"У вересні, сподіваємося, на початку, Національне агентство (НАПК) запустить портал викривачів", - заявив Новіков.
Він уточнив, що йдеться про спеціальний портал, на якому будь-яка людина зможе на умовах анонімності розмістити інформацію про відоме їй корупційне діяння. Ці повідомлення потраплятимуть на розгляд працівникам одного з правоохоронних органів, уповноважених державою на боротьбу з корупцією: НАБУ, ДБР, НАЗК та Нацполіції. Або цю інформацію розглядатимуть керівники компаній, в яких зафіксовано факт корупції. (Участь останніх у розслідуванні, звичайно, виглядає дивною, адже, якщо в компанії є корупція, то її керівник, як правило, "в долі", - авт.)
Втім, голова НАЗК каже, що при створенні цього порталу вони враховували досвід та рекомендації ЄС.
"Дуже важлива культура викриття, тому що без відповідальних громадян, якими є викривачі, ми не збудуємо нульову толерантність до корупції", - заявив Олександр Новіков.
Він також повідомив, як стимулюватимуть потенційних викривачів корупції. Після суду над корупціонером вони матимуть змогу отримати десяту частину від предмета корупційного правопорушення. Тобто якщо це хабар, то вони можуть розраховувати на 10% хабара. Але при цьому розмір такої винагороди не може бути понад 14 млн гривень.
Нагадаємо, колишнього голову Верховного Суду України Князєва спіймали на хабарі майже в 3 мільйони доларів. Неважко підрахувати, скільки міг би заробити викривач.