Покарання за корупційні діяння під час правосуддя хочуть посилити. Зокрема, депутати пропонують підняти верхню планку покарання для продажних суддів. Якщо закон ухвалять, то доведена корупція в суді стане приводом для позбавлення волі на строк до 15 років.
Такий законопроект №9438 чекає на свій розгляд у Верховній Раді.
В Україні корупцією в суді нікого не здивуєш, радше, можна здивувати судом без корупції. Та оскільки наша країна обрала європейський вектор розвитку, продажні суди потрібно викорінювати, а продажних суддів перевиховувати. У цьому контексті голова парламентського Комітету з питань правової політики Денис Маслов наполягає на ухваленні законопроекту №9438, який був поданий ним раніше.
У Верховної Ради досі не дійшли руки до розгляду цього законопроекту, тоді як у продажних суддів регулярно "доходять руки" до отримання хабарів та ухвалення неправомірних рішень. Корупційні скандали в судах час від часу спливають у результатах розслідувань. Проте, що більше "голів" відрубують гідрі судової корупції, то більше їх виростає.
Автор законопроекту Денис Маслов упевнений, що страх перед 15-річним покаранням змусить продажних суддів відмовитись від багатьох фінансових спокус.
"Треба негайно приймати законопроект 9438. За вплив на ухвалення судового рішення будь-якою особою під час воєнного стану - позбавлення волі від 10 до 15 років з конфіскацією майна!" – зазначив Маслов.
Проте критики цього законопроекту переконані, що ключ до подолання корупції – не у посиленні жорсткості покарання, а в його невідворотності. На цьому, зокрема, наполягає й голова Верховного Суду Станіслав Кравченко.
Історія знає й інші ефективні методи боротьби з корупцією в суді
Так, став хрестоматійний спосіб, що існував у стародавньому Римі. Римляни прославилися не лише своїми досягненнями у мистецтві, науках та ремеслах, а й своєю витонченою жорстокістю. Саме там, якщо вірити історичним записам, винайшли дуже ефективний спосіб боротьби з хабарництвом у судах. Кожен наступний суддя повинен був під час скоєння правосуддя сидіти в кріслі, обтягнутому шкірою свого попередника, впійманого на хабарі. Причому шкіру з винуватця здирали живцем ... На щастя, у нас тут не Середньовіччя, і гуманізм - понад усе. А то, мабуть, можна було б налагодити серійне виробництво таких крісел.
Нагадаємо, у місцях позбавлення волі тепер можна буде "посидіти" із комфортом у платній камері. У Мін'юсті вже припускають, що браку замовлень на такі камери не буде.