В Україні готується зниження відсотків за кредитами. Воно торкнеться не всіх позик громадян, а лише так званих швидких кредитів, які українці беруть у різних фінансових організацій. Кредиторам заборонять брати з позичальників величезні відсотки, а також заборонять стягувати будь-які платежі, що не вказані в умовах кредитування.
Відповідний законопроект уже зареєстровано у Верховній Раді та незабаром буде розглянуто. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Йдеться не про кредити банків, а про так звані "кредити до зарплати" або мікрокредити, які стали вельми популярними у громадян, особливо під час війни.
"Сьогодні фіксуються надвисокі ціни на ринку мікрокредитування. Денна номінальна ставка може досягати 5% на день, а середня номінальна річна відсоткова ставка – понад 1000% річних", – каже Гетманцев.
Причому понад 1000% річних – це ще дуже скромна оцінка доходів за такими позиками. Насправді з'ясувалося, що такі кредити видають у середньому під 28 671% (!) річних.
Звичайно, якщо позичальник повертає всю суму в строк, то йому доводиться платити лише ті відсотки, які вказані в умовах кредитування (хоч і вони дуже б'ють по гаманцю). Однак не дай Боже позичальнику прострочити дату сплати за кредитом. Тоді відразу приводиться в дію "маховик" надвисоких відсотків і починає розкручуватися з шаленою швидкістю. Таким чином позичальник потрапляє у кредитну кабалу, вирватися з якої практично неможливо.
Що передбачає законопроект
Запропонований законопроект містить низку обмежень у правилах видачі мікрокредитів. Зокрема, ця законодавча ініціатива передбачає:
- обмеження денної процентної ставки за споживчим кредитом до 1% на день від загального розміру кредиту;
- заборона кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит;
- заборона на продовження в односторонньому порядку строку користування кредитом за ініціативою кредитодавця (продовження терміну користування кредитом має здійснюватися виключно шляхом укладання додаткового договору за домовленістю сторін);
- зобов'язання кредитодавця передавати інформацію з усіх споживчих кредитів незалежно від суми кредиту в бюро кредитних історій.
Таким чином, позичальники також повинні будуть ставитись до таких позик більш відповідально, оскільки вся інформація про них з'явиться у бюро кредитних історій.
Багато хто з них, відляканий астрономічними відсотками та накрутками, просто перестав повертати борги своїм кредиторам. Таким чином, лише за перший квартал поточного року заборгованість українців перед мікрокредитними організаціями зросла на 663 млн грн, і в сумі досягла 8,7 млрд грн.
Нагадаємо, 2023 року в Україні обвалився ринок іпотечного кредитування. Це пов'язано з тим, що іпотека під низькі відсотки доступна не всім категоріям громадян, а під високі люди просто бояться позичати.