Банки в Україні знижуватимуть відсотки за депозитами у гривні. Таке зниження депозитних ставок буде пов'язане зі зниженням облікової ставки НБУ. При цьому великого зниження відсотків за депозитами не має бути, оскільки це спровокує різкий відтік клієнтів. А банкам це не вигідно з кількох причин.
Як відбуватиметься зниження депозитних ставок, і чого очікувати від банків теперішнім та майбутнім вкладникам, розповів голова НБУ Андрій Пишний.
Банки й раніше конкурували між собою за клієнтів, проте зараз ця конкуренція ще посилиться. Справа в тому, що чим більше банк матиме вкладів по термінових депозитах у гривні, тим більше він зможе вкласти грошей у вигідні тримісячні депозитні сертифікати, які приносять банкам вельми непоганий прибуток.
Тому банки, з одного боку, будуть змушені знижувати відсотки за депозитами через зниження облікової ставки Нацбанку, а з іншого боку, знижувати прибутковість депозитів їм доведеться дуже обережно, щоби не розгубити клієнтів. Адже якщо потенційні вкладники дізнаються, що десь умови для їхніх грошей вигідніші, вони, звісно, понесуть свої заощадження туди.
В інших умовах можна було б апелювати до ділової репутації та стійкості банку. Мовляв, у когось ставка за депозитами нижча, проте це своєрідна плата за стабільність та надійність вкладення. Однак зараз, коли всім клієнтам, у разі банкрутства банку, гарантують повне повернення їхніх гривневих вкладів із коштів ФГВФО, немає жодної різниці в тому, де тримати свої гроші. Тобто відсотки за депозитом тепер є головною та єдиною умовою на користь вибору того чи іншого банку.
Звичайно, за тими вкладами, які вже зберігаються в банках, банкіри відсотків не змінюватимуть. Інакше це завдало б непоправної шкоди їхній діловій репутації. А ось за новими вкладами відсотки вже будуть нижчими.
У НБУ припускають, що багато банків придивлятимуться до конкурентів і намагатимуться утримувати в себе той самий відсоток, що й в інших фінансових установах. При цьому ні НБУ, ні Антимонопольний комітет не схильні розглядати таке зрівнювання відсотків за депозитами монопольною змовою. Просто це один зі способів не випасти з конкурентного ряду в сучасних жорстких умовах.
Отже тим, хто запізнився вкласти свої заощадження в банк на вигідніших умовах, доведеться задовольнятися нижчими відсотками. Втім, аналітики кажуть, що все одно гривневі депозити залишатимуться найближчим часом вигідними через порівняно невисоку цьогорічну інфляцію, яка очікується нижче відсоткових ставок депозитів у гривні.
Нагадаємо, Верховна Рада схвалила законопроект щодо зниження ставок на "швидкі кредити" для українців.