В Україні очікується стрибок цін на продукти. Стало відомо, що найбільше вплине на вартість асортиментних позицій у супермаркетах.
Пільгові ставки податків на пальне скасували – і ціни на АЗС стрімко зростають. Це призведе до подорожчання продуктів харчування. Директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін повідомив, що кінцеві споживчі ціни підвищили у липні на 7% в основному через подорожчання палива. Це пов'язано з поверненням довоєнних ставок акцизів та ПДВ на бензин та дизель з 1 липня.
Вартість бензину А-95 зросла з 47,47 грн/л на початку червня до 51,4 грн/л у серпні. Дизельне паливо подорожчало з 45,44 до 50,72 грн/л. Автогаз, який на початку липня продавали за 22,81 грн/л, зараз пропонують вже по 23,62 грн/л.
Експерт з питань енергетики Леонід Косянчук наголосив, що запаси нафтопродуктів, закуплених за пільговою схемою оподаткування до 1 липня, вже закінчуються. Зараз підвищення вартості палива спостерігається щотижня на 1-2 грн.
"Ціни на пальне впливають на вартість усіх послуг, на всі товари. Якщо нафтопродукти дорожчають на 5%, то продукти – щонайменше на 15 – 20% одразу", - зазначив Косянчук.
Фахівець звернув увагу, що у будь-якому виробництві транспортна складова не перевищує 2%, але паливо - це "кров економіки". Зрізу після його подорожчання спостерігається зростання цін на все – від машинобудування до послуг у сфері б'юті-індустрії.
За підсумками липня ціни на пальне сповільнилися до 10,6%. Їх стримувало здешевлення цін на нафту у світі, запаси палива, придбані до підвищення акцизу та збільшення конкуренції на роздрібному ринку.
Аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко вважає, що в Україні потрібно повернути державне регулювання цін на пальне, яке Кабмін відмінив у травні минулого року. Це дозволить створити прогнозовану ситуацію на ринку палива, тоді як АМКУ не реагує на зловживання операторами ринку можливістю заробити.
Раніше повідомляли, що Кабмін підвищив мінімальні ціни на алкоголь в Україні.