Ціни на курятину та яйця зрушили вгору. Та це лише початок подорожчання продукції птахівництва. Найближчим часом ціни на ці продукти зростуть іще відчутніше. Причина – не в гонитві птахівників за надприбутками, а у зростанні собівартості продукції їхньої галузі.
Про те, що відбувається у виробництві курятини та на ринку енергоносіїв, розповів виконавчий директор асоціації "Союз птахівників України" Сергій Карпенко.
Торік війна завдала дуже відчутного удару по птахівничій галузі. Птахівники, збиті з пантелику невідомістю, були змушені різко скоротити обсяги виробництва. Навесні не були закладені яйця на інкубацію, а відтак не відбулось оновлення поголів'я, що різко позначилось на обсягах виробництва.
Але на другом році війни птахівнича галузь почала швидко приходити до тями, і сьогодні вона вже повертається до довоєнних обсягів виробництва. Але тут виробників спіткало нове лихо – тотальне подорожчання енергоносіїв. Знаючи, що уряд готує українським виробникам один ціновий "сюрприз" за іншим, птахівники попереджали, що нова вартість енергоносіїв завдасть дуже сильного удару по їхній галузі. Власне, так і сталося.
Популярні зараз
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Ціни на електроенергію для промисловості різко зросли з 1 липня. НКРЕКП встановила нові прайс кепи на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, підвищивши їх на 40-80%. Зрештою це призвело до щомісячного зростання вартості електроенергії для промисловості. Так, лише за два місяці, липень і серпень, вона зросла на 40%. А у вересні, кажуть, електрика подорожчає ще мінімум на 10%.
"В структурі собівартості продукції птахівництва електроенергія займає від 7 до 12%, а деяких видів продукції – до 30%", - зауважив Сергій Карпенко і додав: - Оскільки власні резерви стримування росту відпускних цін уже вичерпані, підвищення вартості електричної енергії виробники будуть намагатися перекладати на кінцевих споживачів продукції".
Крім того, з 1 липня уряд повернув довоєнні податки на пальне, збільшивши ПДВ та повернувши акциз. У підсумку вартість пального від початку липня до кінця серпня зросла на третину.
"Дорожчими стали абсолютно усі товари та послуги, у собівартості виробництва яких є використання пального, що знову ж таки спровокувало ланцюгову реакцію зі збільшення вартості складових собівартості виробництва м’яса і яєць", - констатує виробник.
Не оминуло виробників і підвищення цін на природний газ. Цей енергоносій протримався на місяць довше за електроенергію та пальне. Але в серпні і його вартість почала зростати. Зрештою за серпень він подорожчав для промислових виробників на 8%, а контрактні ціни на вересень вищі вже на 18-20%. Отже, і тут процес пішов.
"Стрімке підвищення цін на енергоносії протягом липня-серпня призвело до росту собівартості виробництва продукції птахівництва, і, цілком очевидно, що вже зараз виробники змушені будуть підвищувати оптово-відпускні ціни на продукцію птахівництва для кінцевих споживачів", - підсумував топ-менеджер.
Причому все це, які він зауважив, відбувається на тлі зростання обсягів виробництва птахівничої галузі. Але тепер птахівники опинились на роздоріжжі. Вони зовсім не впевнені, що з новими цінами їхня продукція матиме на ринку той попит, який вона мала раніше. Тим більше, що населення країни відчутно скоротилося за рахунок біженців, які на початку війни мігрували за кордон.
"Подальше збільшення цін на складові собівартості продукції птахівництва ставить під загрозу не лише спроможність виробляти продукцію, а й взагалі існування галузі птахівництва та продовольчу безпеку держави", - резюмував Сергій Карпенко.
Нагадаємо, експерти кажуть, що через подорожчання енергоносіїв зросте вартість й інших видів м'яса – свинини та яловичини.