Українцям назвали причину раптового подорожчання газу

Автор: Лобанова Єлизавета

Поява в Україні ринку газу, який запрацював офіційно з 1 серпня, повинна була знизити ціни на блакитне паливо для споживачів. Однак, "Нафтогаз" продовжує утримувати монополію і як раніше продає європейський газ за формулою "Амстердам+". Ціни на газ продовжують зростати, а попереду опалювальний сезон. Це означає, що українцям знову доведеться переплачувати за газ.

Українцям назвали причину раптового подорожчання газу - today.ua

Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України Валентин Землянський пояснив українцям, як повинен працювати ринок газу і як він працює насправді.

З 1 серпня 2020 року "Нафтогаз" не зобов'язаний продавати блакитне паливо за встановленими урядом тарифами. Крім того, з'явилися різні постачальники і є можливість вибрати, у кого і за якою ціною купувати газ. За словами експерта, по факту на ринку залишилося двоє постачальників - монополіст НАК "Нафтогаз України" і регіональні збутові компанії. Інші компанії не мають істотного впливу, тому нова газова модель, як її собі задумав уряд, в Україні працювати поки не може.

Валентин Землянський додав, що на ринку відбувся перекіс через перехід до нової моделі. Якщо до серпня регіональні збутові компанії отримували газ від НАК "Нафтогаз", розрахований за формулою Кабміну, то зараз "Нафтогаз" практично не продає вітчизняний газ, а розпродає запаси зі сховищ. Тому у нас газ продається за ціною, по якій він закуповується за кордоном за формулою "Амстердам+".

Популярні зараз

Україна цьогоріч може залишитися без врожаю фруктів: в усьому винні бджоли

Українським біженцям у Німеччині скорочують готівкові виплати

Названо пенсії, які отримуватимуть українці з мінімальною та середньою зарплатою

У Раді готують нове підвищення пенсій українців: виплати зростуть до 60% від зарплати

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Виходить парадоксальна ситуація, коли, з одного боку, МВФ вимагає продавати газ населенню за ринковими цінами, але точно такої ж вимоги не міститься до НАК" Нафтогаз України ". І в результаті замість того, щоб український газ продавався на українській біржі і цим самим вирівнював ціну для того, щоб не було різких стрибків, різкого підйому, ми отримуємо абсолютно зворотну ситуацію ", - роз'яснив експерт.

Раніше повідомлялося, що цієї зими ціна на газ все-одно буде нижчою, ніж рік тому. За словами експертів, у самий пік зими вартість блакитного палива може підскочити з 5,3 до 7 гривень за кубометр, а ближче до середини весни 2021 року газ знову почне дешевшати.