В ООН заявили, що продукти на світовому ринку подорожчають через катастрофу на Каховській ГЕС. Стало відомо, як розвиватиметься ситуація в Україні, і чи підвищуватимуться ціни на хліб, овочі та фрукти.
Виконавчий директор "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин дійшов висновку, що вартість продуктів харчування зросте в інших країнах, де вже підскочили ціни на зернові. Українці цього року висаджують більше продукції, тому дефіциту на ринку не повинно бути.
"Україна через всі події збере на 10% менше врожаю, це приблизно мінус 4-5 млн т. Але Україна збере десь 35-38 млн т зернових, а з олійними взагалі буде під 55-60 млн т. А для щоб нам прогодуватися потрібно всього 15. Так, впаде експортний потенціал на 5-6 млн т. Україна менше отримає валюту від продажу зернових. І все, внутрішній ринок більш ніж заповнений. У нас не буде дефіциту ні в чому", - запевнив експерт.
Аналітик Олександр Паращій згоден з колегою. Він наголосив, що затоплено не найбільші аграрні регіони країни. У збиранні зернових фермерство займає дуже низьку частку. Проте постраждала територія багата на овочівництво, є ризик подорожчання овочів та фруктів. Підвищуватись можуть ціни на помідори, огірки та кавуни. Проте значного стрибка цін не буде.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Економіст Сергій Фурса назвав підвищення цін на зернові епізодичним, бо воно було пов'язане з підривом Каховської ГЕС, вплив якого було складно оцінити. За кілька днів як вода затопила велику територію півдня України, ціни на пшеницю повернулися до попереднього рівня.
За словами фахівця, це ніяк не вплине на вартість хліба.
"Ціни врівноважилися, і справді вибух на греблі Каховської ГЕС жодним чином не вплине на ціну хліба. Впливає інфляційна динаміка. Зараз ми побачимо уповільнення інфляції, тобто ціни зростають, але помірніше, ніж минулого року", - зазначив Фурса.
Теракт на Каховській ГЕС не так вплине на цінову політику в Україні, як на інші сфери, зокрема екологію.
Економіст Олег Пендзин пояснив, що держава не особливо розраховувала на постачання аграропродукції із Херсонщини, бо ця територія потребує розмінування. За прогнозом аналітика, найближчими роками до регіонів через затоплення почнуть сохнути сади. Тому фрукти та овочі буде проблемно вирощувати та доставляти в інші області.
Не виключено, що рашисти намагатимуться зруйнувати Київську ГЕС: стало відомо, яка територія столиці постраждає у такому разі.