Українським біженцям у Чехії статус тимчасового захисту хочуть продовжити до 2025 року, як і в інших країнах ЄС. Проте в уряді вже розробляють план заходів щодо подальшого перебування українців у країні після цієї дати. Частина кроків описана в нових поправках до закону Lex Ukrajina.
Якщо війна в Україні до 2025 року не закінчиться, то Європейська комісія пропонуватиме країнам продовжувати тимчасовий захист українцям за вже затвердженою процедурою.
При цьому в Чехії розглядають й інші варіанти, як оформити подальше проживання українців.
Зокрема, за словами директора Департаменту притулку та міграційної політики МВС Чехії (OAMP) Павли Новотної, на сьогоднішній день пропонується два варіанти, залежно від того:
- чи враховуватимуть період перебування з тимчасовим захистом для отримання постійного місця проживання;
або статусу довгострокового резидента ЄС.
Також у поправках до Lex Ukrajina з'явився пункт про добровільне повернення українців додому. Якщо таке рішення буде ухвалено, уряд оплачуватиме дорогу українцям, які вирішать повернутися до України та припинити тимчасовий захист у Чехії.
На сьогоднішній день українці в Чехії також можуть отримати візу толерантності (vízum za účelem strpění)). На відміну від статусу тимчасового захисту така віза не надає вільний доступ до працевлаштування, не дає права на отримання гуманітарної допомоги, в тому числі допомоги з житлом і права на державне медичне страхування. Але це легальний варіант залишатися в Чехії, якщо ви відмовилися або не відновили тимчасовий захист.
Раніше повідомлялося, що в Чехії змінили виплати на проживання українців, і багатьох із них виселили в наметові містечка.