Today.ua

Українцям змінили правила абонплати за газ: споживачі платитимуть менше

В Україні змінили правила формування оплати за розподіл (транспортування) газу, яку називають абонплатою. Очікується, що завдяки новому принципу розрахунків деякі споживачі платитимуть за послугу менше.

Можливість заощадити з'явиться в українців, які через відключення газу минулого року мало його використовували. Відповідне рішення ухвалила Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Виявилося, що правила змінили на засіданні 12 вересня, але публічно про це оголосили напередодні.

Нові правила будуть застосовуватись з 1 жовтня. Змінюється підхід до розрахунку мінімального розміру річної замовленої потужності для побутових споживачів, яким частково чи повністю припинили газопостачання. У розрахунку тепер враховуватимуть лише газове обладнання, яке функціонує і не було опломбоване.

Наголошено, що зміни сприяють зниженню фінансового навантаження на споживачів, у яких споживання за попередній газовий рік було мінімальним.

У НКРЕКУ надали розрахунки, щоб наочно показати економію.

Як приклад взяли умовну родину із Чернівецької області, яка мінімально використала газ у минулому періоді. Це споживачі з опломбованим обладнанням – водонагрівачем та газовим котлом. Економія становитиме 45,6 грн на місяць та 547,25 грн на рік. Розрахунки провели, виходячи з тарифу 1,99 грн (без ПДВ).

Нагадаємо, плату за розподіл газу спрямовують на утримання та ремонт газових трубопроводів. Вартість послуги залежить від довжини трубопроводів та обсягу газу, який ними качають.

Тарифи на доставку газу у різних населених пунктах України дуже відрізняються. На початку 2023 року тариф Вінницької області сягав 2,95 грн, а для киян – 38 копійок за кубометр.

Протягом року побутовим споживачам щомісяця нараховується однакова вартість доставки газу, незалежно від обсягів споживання. Кількість використаного палива враховується під час розрахунку тарифу вже наступного року.

Раніше стало відомо, що тарифи на газ після війни стануть ринковими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ