Today.ua

В Україні обмежать зарплати бюджетникам, а також припинять ремонт доріг: деталі нового законопроекту

Через півтора роки з початку війни депутати хочуть призупинити бюджетні видатки на ремонт стадіонів, доріг, утримання державних дач, а також на чартерні рейси та відрядження держслужбовців. Крім того, обмежать заплати бюджетникам і припинять закупівлі нового транспорту.

Така законодавча ініціатива зареєстрована у Верховній Раді. Що пропонується, розповіла у соцмережі одна з ініціаторок законопроекту депутатка-"слуга" Ольга Смаглюк.

Автори законопроекту №9565 пропонують внести зміни до деяких законів, які можуть забезпечити більш ефективне використання бюджетних коштів під час війни.

Зокрема, депутати пропонують внести до Бюджетного кодексу додатковий пункт щодо призупинення бюджетних видатків за статтями, які не критичні  у військовий час. Йдеться, зокрема, про плановий ремонт і будівництво доріг, ремонт культурно-спортивних об'єктів, благоустрій населених пунктів. Звісно, це не стосуватиметься екстрених випадків, коли треба відновити інфраструктуру, пошкоджену ворогом, або ліквідувати наслідки аварії.

Крім того, на період дії воєнного стану автори законопроекту пропонують призупинити фінансування державних дач, резиденцій і будинків відпочинку, а також інфраструктурних об'єктів, які не використовуються під час війни.

Депутати також ініціюють припинення фінансування на покупку автомобілів за державний кошт. Щоправда, тут є винятки для техніки, що необхідна для потреб армії, а також для оснащення рятувальників і служби "швидкої допомоги". Крім того заборонять витрачати бюджетні гроші на облаштування укриттів предметами, що не входять до списку предметів першої необхідності.

Призупинять також фінансування аудіовізуальних творів, окрім інформаційно-аналітичних і навчальних.

Депутати також мають намір скасувати фінансування чартерних рейсів, а також закордонних відряджень чиновників. Але тут є виняток для відряджень державного значення, які здійснюються з метою підвищення обороноздатності країни, а також задля звільнення полонених і залучення закордонного фінансування.

Крім того пропонують обмежити казенні видатки на оплату праці бюджетників (спойлер – вчителям і лікарям це не загрожує) 15 мінімальними зарплатами. На сьогодні це становить 100 500 гривень.  

Державні гроші також не тринькатимуть на виготовлення вітальних листівок і державних нагород (крім бойових нагород військовослужбовцям),  організацію святкових заходів, ярмарок, виставок тощо.

"Перекласти бруківку, стан якої нікому не заважав, будувати розв'язки на мільярди гривень, та стадіони по селах, оновлювати автопарки, літати чартерами з милими емодзі, прибирати аеропорти, якими ніхто не користується, утримувати номенклатурні дачі, обмінюватися листівками, купувати овочерізки, знімати серіали, їздити не власним коштом у відрядження й влаштовувати святкування можна буде після перемоги. А поки в нас воєнний стан, видатки з місцевого та державного бюджету на це будуть зупинені. І ще, цим проєктом я запропонувала встановити максимум для зарплат усім, хто отримує кошти за рахунок публічних фінансів, - не більше, ніж може отримати воїн на нулі", - пише Василевська-Смаглюк на своїй сторінці у Fаcebook.

Законопроект було подано в п'ятницю, 4 серпня. Отже, тепер його мають розглянути в комітетах Верховної Ради і згодом винести на голосування. Звісно, ще буде якийсь проміжок часу на внесення поправок між першим і другим читанням. Отож, у кращому випадку, його ухвалять десь в середині осені, якщо ухвалять. Але відрадно, що депутати після півтора року повномасштабного вторгнення нарешті побачили, що в Україні сотні (якщо не тисячі) можновладців живуть у задзеркаллі, в якому немає ніякої війни.

Нагадаємо, в НБУ вже порахували, що наступного року на заплати бюджетникам Україна буде змушена позичати, як мінімум, 37 мільярдів доларів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ