Today.ua

В Україні почали стрімко зростати ціни на кавуни

В Україні після доволі тривалого періоду зниження вартості баштанних ціни на кавуни знову стрімко пішли вгору. Так, лише за тиждень середні гуртові ціни на цей вид продукції зросли на 42%. Фермери пояснюють такий різкий стрибок цін відчутним скороченням пропозиції на ринку.

Що відбувається на ринку із цінами на кавуни, і чому вони почали зростати у самий розпал "кавунового" сезону, роз'яснили аналітики проекту EastFruit.

Отже, на ринку спостерігається різкий скачок вартості кавунів. Так, лише за минулий тиждень гуртові ціни на цю баштанну ягоду підскочили на 42%. Нині виробники збувають їх не дешевше, ніж за 8-15 гн/кг. Такий розкид за цінами обумовлений якістю ягоди та регіоном вирощування.

Фермери кажуть, що підвищили ціни на кавуни через дисбаланс пропозиції і попиту на цей товар. Пропозиції кавунів на ринку поменшало, а от попит на ягоду не вщухає.

Торік українці не змогли наїстися кавунів удосталь. З початком російського повномасштабного вторгнення майже вся Херсонщина опинилась під ворогом, і через це торішній ринок баштанних культур в Україні був дуже бідним. І дуже дорогим. Так, в середині літа 2022 року ціни на кавуни в Києві становили близько 60 грн/кг. До кінця літа вони трохи подешевшали, але й тоді їхня вартість нижче 30 грн не опускалася.

Цьогоріч аналітики ще на початку літа давали аналогічні прогнози щодо цін на кавуни. Казали, що ягоди будуть дорогими, бо їм немає звідки бути дешевими. Але вийшло все трохи по-іншому.

За відсутності херсонських ягід взяли на себе роль кавунових "житниць" інші південні регіони України, а також деякі регіони на заході та в центрі. Експеримент вдався, і кавуни дали непоганий врожай. До того ж, завдяки спекотному літу ягоди гарно визріли та набрали цукристості. Оскільки ринку було їх вдосталь, то й ціни на кавуни виявилися значно нижчими за ті, що прогнозували експерти.

Але тепер ягоди середнього строку дозрівання вже майже скінчилися. А пізні сорти не дуже вродили. Це й спровокувало такий стрімкий ріст цін.

"Після завершення сезону реалізації середніх сортів пропозиція кавуна різко знизилася, оскільки у багатьох українських баштанників у поточному сезоні виникли проблеми з урожайністю пізніх сортів кавуна. А ось попит на продукцію в останні 2 тижні продовжує стрімко зростати", – йдеться у повідомленні аналітиків EastFruit.

Таким чином, можна припустити, що великої пропозиції цих ягід на ринку вже не варто чекати. А отже, ціни на кавуни зростатимуть і надалі. Водночас, вони залишаються значно нижчими за минулорічні. Торік на цю пору вони були в півтора рази дорожчі.

Нагадаємо, ціни на картоплю ще не досягли свого дна, кажуть експерти. Вони падатимуть ще принаймні до кінця вересня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ