В Україні посилюється кадровий голод: де братимуть робочі руки після війни

Автор: Марченко Любов

В Україні посилюється кадровий голод. Виробнича галузь уже сьогодні потерпає від нестачі робочих рук. Водночас, з'явились деякі пропозиції, як можна подолати кадровий дефіцит. Втім, чи погодиться на них влада, і чи прийме суспільство – наразі невідомо.

В Україні посилюється кадровий голод: де братимуть робочі руки після війни  - today.ua

Що відбувається з кадрами в Україні, йдеться в дослідженні European Business Association.

Опитування бізнесу в різних регіонах країни виявило спільні тенденції: кадровий голод в Україні посилюється. І що довше триватиме війна, то сильніше він ставатиме, кажуть аналітики.

Так, відповідно до результатів опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією, дефіцит кадрів відчувається в усіх регіонах. Опитування проводились у чотирьох регіонах України, де є офіси Асоціації: у Львівському (об'єднує західні області), Одеському (південні області), Харківському (східний регіон) і Дніпровському (центр України).

Популярні зараз

Вплив сучасної музики на розвиток молодих талантів: Роль Валерії Бороди в популяризації нових музичних тенденцій

В Україні почали діяти нові правила носіння та зберігання зброї цивільними особами

“Тисячу Зеленського“ через Укрпошту отримають 2 млн українців

У 2025 році в Україні посилять контроль над психіатричними оглядами

Як з'ясувалось, всюди у бізнесу наразі схожі кадрові проблеми. З початком війни в компаніях утворився кадровий голод, який зараз посилюється. Роботодавці називають декілька причин такої ситуації:

  • виїзд кваліфікованих спеціалістів за кордон ще до війни і на початку війни;
  • мобілізація військовозобов'язаних фахівців;
  • високий відсоток прихованого  безробіття серед чоловіків.

Нині, кажуть роботодавці, майже в кожній компанії мобілізовано близько 20% працівників. Так, наразі лише в 4% опитаних компаній ще нікого не мобілізували. Бронювання фахівців дає лише частковий ефект, адже всіх не забронюєш.

Отже, якщо війна триватиме ще більше року, багато підприємств будуть змушені скорочувати виробничі програми, а дехто й постане перед загрозою закриття, якщо нічого не зміниться.

В Україні посилюється кадровий голод: де братимуть робочі руки після війни

Єдиного і дієвого рецепту від подолання кадрового голоду немає

Навіть після війни в Україні, ймовірно, посилюватиметься кадровий голод. Причому після війни він може стати ще сильнішим. Адже, коли відкриють кордони для чоловіків, почнеться масовий виїзд за кордон на заробітки. Ситуацію можуть врятувати високі зарплати в Україні, які будуть вищими чи, принаймні, такими, як в Європі. Але це малоймовірно.

Крім того, не можна не забувати, що Україна вже втратила і ще, на жаль, втратить у цій війні немало людей працездатного віку. А багато з тих, хто повернеться, зможуть працювати лише в офісах. Фізична праця буде не для них.

Над проблемою зараз ламають голови політики і не лише вони. Так, днями був зареєстрований законопроект нардепа Георгія Мазурашу, в якому він пропонує кардинально змінити підхід до мобілізації. Якщо коротко – на фронт мають іти лише мотивовані патріоти, які морально готові дати відсіч ворогу зі зброєю в руках. Усі решта мають працювати в тилу на економіку країни і на перемогу. Це допоможе підвищити якісний склад ЗСУ, а також спонукатиме "вийти з підпілля" багатьох ухилянтів, які зараз не йдуть на офіційну роботу, бо бояться призову.

Своїми міркування з приводу подолання кадрового голоду діляться й деякі аналітики. Так, один запропонував ще кілька років після війни не випускати чоловіків з України. Мовляв, так вдасться вирішити демографічну проблему.

Щоправда, таку перспективу покріпачення більшість українців не сприймає. Натомість як вихід, пропонують залучати до роботи і давати робочі місця вихідцям із бідних азійських та африканських країн. Щоправда, тут має бути жорсткий відбір трудових мігрантів. Щоб разом із робочою силою вони не експортували нам свій криміналітет. Крім того, є загроза релігійного протистояння. Адже, незважаючи на 21 століття, релігійні догми зараз насаджуються людям дуже агресивно. Причому, не завжди вони пацифістські. Втім, релігія завжди буда одним із найпотужніших важелів маніпуляції людською свідомістю.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, після війни перед Україною постане немало викликів. І, перш за все, треба буде терміново вирішувати проблему подолання кадрового голоду. Інакше, країна може залишитися руїною на багато десятиліть.

Нагадаємо,  стало відомо, яким спеціалістам в Україні нині готові платити найвищі зарплати.