Закон "Про відпустки" дозволяє громадянам України не використовувати всю відпустку, а взяти грошима компенсацію за невикористані дні відпочинку. Однак це не означає, що працівники можуть взагалі не відпочивати, а лише брати компенсацію і працювати далі. Нюанси цього закону роз'яснила Державна служба України з питань праці.
Отже, що треба знати насамперед. Тривалість наданої щорічної відпустки (основної і додаткових якщо вони у вас є) не повинна бути меншою за 24 дні. Тобто, щороку ви маєте відгуляти 24 дні оплачуваного відпочинку. Це – обов'язковий мінімум, адже відпустка дається людині для відновлення сил. Все, що понад цю норму, ви можете попросити грошима.
Компенсація за невикористані дні надається лише впродовж року або після його закінчення.
Водночас і в цієї норми є обмеження. Так наприклад, працівникам, які молодші за 18 років, заміна відпустки грошовою компенсацією не передбачена. Неповнолітній працівник мусить відгуляти повноцінну відпустку, відпочивши стільки днів, скільки йому відведено.
Є ще один момент, про який теж варто знати. Якщо ви звільняєтеся з підприємства, але маєте не використані відпустки за попередні роки або за поточний рік, то ви можете вчинити на вибір: або повністю відгуляти до звільнення все, що у вас накопичилось, або взяти грошову компенсацію за всі дні відпочинку, які не були використані.
У такому випадку сума компенсації вам обчислюється на підставі тієї зарплати, яку ви отримували упродовж останніх 12 місяців перед звільненням. Вираховується середній денний заробіток за останній рік і помножується на кількість не використаних днів відпустки.
Звісно, усі ці законодавчі нюанси чинні лише в тому випадку, якщо ви офіційно працевлаштовані. Про це потрібно подбати ще замолоду, адже ті, хто працював нелегально, не матимуть права на пенсійне забезпечення. Так, експерти кажуть, що через нелегальне працевлаштування майже половина українців, які досягли пенсійного віку, пенсії у 60 років не побачать.