Today.ua

В Україні рекордно обвалилися ціни на малину: фермери намірилися нищити малинові плантації

В Україні падають ціни на малину. Це не може не радувати покупців. А от виробники цієї ягоди у розпачі: якщо цінова ситуація на ринку не зміниться, то їм доведеться знищувати малинові плантації.

Чому так вийшло, розповіли самі виробники.

Протягом останніх кількох років малина в Україні була рентабельною культурою і давала непоганий прибуток виробникам. Ягоду реалізовували як на внутрішньому ринку, так і відправляли за кордон. Проте з початком повномасштабної війни, і особливо цьогоріч, ситуація змінилася.

Цьогоріч малина вродила нівроку. І, звісно, гарний врожай не міг не тішити садові господарства, які спеціалізуються на вирощуванні цієї культури. Але спрацював "залізний" закон ринку: чим кращий врожай, тим нижчі ціни. Крім того, у формування цін втрутилась і ситуація на зовнішньому ринку.

Так, за словами  власника фермерського господарства зі Львівщини ЕлітФрукт" Андрія Кінаша, його господарство вирощує малину на 30 гектарах. З цієї площі щороку мають близько 300 тонн ягід. Упродовж п'яти років вони успішно експортували свою малину до Польщі. Проте цьогоріч польські фермери підняли бунт проти української малини. За собівартістю вона значно дешевша за польську, і українські постачальники добряче збили полякам ціну.

Собівартість кілограма польської ягоди становить приблизно 7,44 злотих (66.37 грн). Однак у липні цього року польський ринок масово заполонила дешева українська малина. Через це польські виробники були змушені збити ціни на свою ягоду до 4,5-5 злотих (40,15-44,60 грн). Звісно, що собі на збиток ніхто працювати не готовий. Через це в Польщі спалахнули "малинові бунти". І тепер для українських виробників закриють не лише польський ринок, але й польський транзит для цієї ягоди.

Отже тепер українські виробники будуть змушені збувати малину в Україні за безцінь, аби хоч щось виручити за свій товар.

"Ми активно працюємо над розширенням географії експорту малини, щоб забезпечити стабільний попит на нашу продукцію. Польща, яка не є кінцевим споживачем малини, виступає транзитною країною, через яку продукція прямує до провідних імпортерів – Німеччини, Франції, Іспанії та інших країн", - каже Андрій Кінаш.

Але тепер, коли навіть транзит Польщею стане недоступним, доведеться терміново переорієнтовувати вектор збуту з Європи на інші частини світу.

За словами керівника проекту АПК-Інформ Олександра Хорєва, довоєнного 2021 року Україна експортувала 600 тонн свіжої малини. З початком війни обсяг експорту свіжої ягоди впав. Зате Україна стала відправляти на  експорт більше замороженої ягоди. Основним імпортером української малини була та сама Польща. Але тепер, коли європейський ринок українцям закриють, такого обсягу виробництва малини нам не буде потрібно. Українці потроху освоюють східний та африканський напрямки, але вони наразі не в змозі замінити європейський ринок збуту.

Отже, якщо ніякого кардинального вирішення цього питання не буде, фермерам доведеться викорчовувати розкішні малинові плантації, в які вони вклали немало грошей і праці.

Нагадаємо, на початку серпня ціни на малину в Україні впали до рекордно низького рівня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ