Today.ua

В Україні стрімко скорочується поголів'я корів: що буде з цінами на молочку

На світових біржах падають ціни на молочні товари. Однак Україна випала з глобального тренду. У нас вартість молока та молокопродуктів зростає. Причому аналітики кажуть, що цей процес продовжуватиметься. Ціни на молочку в Україні зростатимуть.

Для цього є кілька причин, кажуть експерти. Перша – скорочення поголів'я дійних корів. Друга – скорочення надоїв молока через посуху. Третя – підвищення вартості енергоносіїв та логістики.

"Навіть пасивність світового ринку та порівняно низькі ціни біржових молочних товарів не можуть стримати підняття вартості на українську сировину. Одночасне зниження пропозиції та попит внутрішнього ринку продукують незалежність поточного балансу від зовнішньої торгівлі", — констатують аналітики infagro. 

Чималу роль у падінні надоїв молока відіграла спека, яка панувала практично весь серпень. Через це скоротилася кількість соковитих кормів, і надої у тварин неминуче впали. Водночас, у серпні став зростати внутрішній попит, адже багато українців повернулися до початку навчального року з-за кордону. Крім того, у серпні активізувався внутрішній туризм, і це також призвело до підвищення попиту на молочні продукти.

"Ці фактори стали основною причиною підняття закупівельних цін на молоко сільгосппідприємств. Ціна на молоко, вироблене в господарствах населення, в серпні також трохи зросла", — кажуть експерти молочного ринку. 

Водночас, в Україні порівняно з минулим роком скоротилося поголів'я корів. Так, відповідно до статистичних даних, на 1 серпня 2023 року загальна чисельність дійного стада в Україні становила 1,34 млн голів. Це на 7,2% менше, ніж було на цю пору торік. Йдеться про сумарну кількість корів як у сільгосппідприємствах, так і в приватних селянських садибах.

Відповідно, скоротились і обсяги надоєного молока. Так, за 7 місяців поточного року загалом по державі було надоєно 4,3 млн тонн сирого молока. Це на 5,1% менше, ніж за той же період торік. Причому, у сільгосппідприємствах надої зросли на 8,5%, а от у приватних господарствах відбулося скорочення майже на 12%.

Отже, наочно – скорочення обсягу виробництва на тлі одночасного зростання попиту на молочні продукти. Звісно, така ситуація не може не провокувати зростання цін.

"На початку вересня відбудеться масовий перегляд закупівельних цін сирого молока", — упевнені аналітики.

Нагадаємо, українців попередили щодо подорожчання п'яти продуктових груп вже цієї осені. Серед них і молочні продукти.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ