Today.ua

В Україні зросла ціна на газ

В Україні, уперше з вересня 2022 року, зросла ціна на газ. Водночас, аналітики газового ринку кажуть, що споживачам немає приводу для занепокоєння. Ні на внутрішньому українському, ні на європейському ринках немає причин для стабільного приросту ціни на газ.

Газ може лише ситуативно подорожчати, але не надовго.

Отже, за підсумками червня в Україні газ продавався за ціною 10 833,33 грн, що на 0,8% більше, ніж було у травні. Таким чином, вартість газу в Україні трішки виросла. Проте загалом упродовж року вона стала нижчою майже втричі.

Водночас, у Європі також знижуються ціни на газ, і незабаром вже досягнуть рівня, який був  до пандемії коронавірусу. Зараз потреба Європи в блакитному паливі набагато менша, ніж була ще кілька років тому. Російський газовий шантаж навчив європейців ощадливо споживати газ. Завдяки цьому Європа наближається до нового опалювального сезону із безпрецедентно високими запасами енергоносія у сховищах. Тобто, зараз європейцям не треба робити нові запаси газу з нуля, а лише поповнити те, що було частково використано.

Таким чином, попит на газ дуже низький, і, відповідно, ціна на газ також залишається низькою. За прогнозами Нацбанку України в поточному році ціни на газовому хабі TTF в Нідерландах знизяться на 56,9%. І фактично тисяча кубометрів газу коштуватиме 584,4 долара.

Ціна на газ триматиметься низькою за рахунок високого запасу газу у сховищах, а також за рахунок активного постачання на європейський ринок зрідженого газу зі Сполучених Штатів та Австралії.

До речі, саме новини з Австралії призвели до того, що ціни на газ в Європі 9 серпня зросили відразу на 28%. Так сталося через те, що з Австралії прийшла звістка про ймовірний страйк   робітників на  трьох великих австралійських підприємствах, що виробляють зріджений газ. Але це підвищення ситуативне. Навіть якщо страйк буде, то ціни на газ можуть зрости хіба що тимчасово.

Нагадаємо, деякі українські споживачі скаржаться на кепську якість природного газу у трубах. Кажуть, що газ зовсім не має тієї тепловіддачі, що була раніше. У зв'язку з цим споживачі припускають, що газ може бути розбавлений. Але в Нафтогазі спростували це припущення.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ