Влада перевірить використання компенсацій за пошкоджене житло

Автор: Марченко Любов

Влада перевірить використання коштів, які виділяють громадянам на компенсацію за пошкоджене житло. Перевіркою будуть займатися комісії, які ухвалювали рішення щодо виділення коштів на компенсацію. Виділені гроші мають бути використані за цільовим призначення упродовж року із дня виділення.

Влада перевірить використання компенсацій за пошкоджене житло - today.ua

Рішення щодо перевірки цільового використання коштів ухвалив Кабмін.

Хто отримає компенсацію за пошкоджене житло?

Право на отримання такої компенсації мають усі громадяни, чиє житло було пошкоджене внаслідок військових дій, що тривають в Україні. Та оскільки наразі у держави немає грошей, аби виділити гроші на ремонт житла всім, хто цього потребує, то вибрано пріоритетну групу людей, яким таку компенсацію даватимуть насамперед.

Йдеться про такі категорії:

Популярні зараз

Російська армія до 9 травня спробує захопити ще одне українське місто

Кулеба зробив заяву про переговори з Росією: названо головну умову України

Фахівці назвали моторне мастило, яке не можна заливати в двигун автомобіля з пробігом

Латвія передасть ЗСУ новітні зенітні комплекси MANTIS

  • учасники бойових дій;
  • люди з інвалідністю внаслідок бойових дій;
  • члени сімей загиблих військових;
  • мобілізовані громадяни;
  • багатодітні родини;
  • люди з інвалідністю 1 та 2 груп;
  • батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;
  • діти-сироти і позбавлені батьківського піклування.

За якими критеріями обиратимуть майно, що підлягає першочерговому ремонту?

Оскільки на ремонт сильно пошкодженого житла або будівництво нового потрібні дуже великі гроші, то в першу чергу виділятимуть гроші на ремонт житла, яке зазнало найменших пошкоджень. Тобто, йдеться про заміну вікон, дверей, часткову або повну заміну покрівлі та інший не дуже затратний ремонт.

Скільки грошей виділятимуть одній родині на ремонт майна?

Це вирішуватиме спеціальна комісія, яка ухвалюватиме рішення щодо надання компенсації та суми виплати на ремонт. Максимальний розмір компенсації, який може отримати родина – 200 тисяч гривень.

Прийом заявок будуть здійснювати із використанням  електронної публічної послуги єВідновлення.

Влада перевірить використання компенсацій за пошкоджене житло

Хто перевірятиме доцільність використання виділених коштів, і який механізм перевірки?

Як уже було зазначено, перевірку здійснюватиме комісія, яка ухвалювала рішення щодо надання коштів. Перевірятимуть відповідність кількості і вартості придбаних будівельних матеріалів, а також відповідність виконаних ремонтних робіт їхній вартості.

Щодо механізму перевірки, то власник відремонтованого житла повинен буде відзвітувати через ЦНАП або через портал Дія про завершення ремонтних робіт. Причому він має це зробити протягом 15 днів після фактичного завершення ремонту житла.

Відповідно, отримавши сигнал про завершення ремонту, комісія має прибути за адресою та все перевірити. Перевірку мають здійснити упродовж 30 днів після отримання повідомлення про завершення ремонту.

Проте трапляються випадки, коли власник житла зволікає з ремонтом або просто з якоїсь причини не відзвітував про його завершення. У такому випадку завершенням ремонту автоматично вважається рік після переказу грошей на спецрахунок одержувача. Тобто, якщо ви одержали гроші 10 червня 2023 року, то до 10 червня 2024 ці гроші мають бути використані за призначенням.

Якщо за рік гроші не будуть використані на ремонт житла, то вони повертаються до бюджету.

Перевіряльників також перевірятимуть

Саме так. Перевірятимуть заяви, які були подані на компенсацію, та за якими комісія ухвалила позитивне рішення. Цю перевірку можуть здійснити у 30-денний період після того місяця, в якому ухвалили рішення щодо надання допомоги. Наприклад, якщо вам ухватили рішення щодо надання грошей на ремонт 10 червня, то перевірити правомірність такого рішення можуть із 1 по 30 липня.

Перевірятимуть не всі заяви, а лише не менше ніж 5% від загальної кількості. Заяви для перевірки обиратимуть автоматично з даних Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або, якщо надійде скарга від заявника щодо неправомірних дій комісії, яка призначала компенсацію.

Перевіркою цієї комісії займатиметься так звана група підтримки єВідновлення. Ця група – це  дорадчий орган, що створений при Мінінфраструктури 

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Чи перевірятиме хтось групу підтримки – наразі невідомо.

Нагадаємо, людям, евакуйованим із зон підтоплення Каховської ГЕС, дадуть статус ВПО і всі виплати, що їм належать.