Українські домогосподарства вже 5 місяців можуть обирати, за якою ціною платити за природний газ. З моменту відкриття ринку газу десятки тисяч людей змінили постачальників і суттєво економлять. Однак, для багатьох ця процедура залишається незрозумілою.
Ми розказуємо, як купувати газ за найкращою ціною, де стежити за цінами, та якою є процедура зміни постачальника.
Навіщо обирати нового постачальника газу?
Змінювати постачальника газу побутові споживачі можуть завдяки тому, що в Україні з 1 серпня почав працювати ринок газу. Це означає, що власник будинку або квартири може купувати газ не у того газзбуту, у якого він купував газ десятки років, а укласти угоду про постачання з будь-якою іншою газопостачальною компанією. При чому, ця компанія юридично може знаходитись в іншій області – куплений у неї газ ви все одно отримаєте.
Ціна газу – одна з головних причин, яка може спонукати до зміни постачальника. Станом на грудень 2020 року газ для населення продають 55 компаній, у яких найнижчий тариф починається від 5,95 грн/м3 до (компанія Megawatt) до 8,96 грн/м3 (ТОВ «Запоріж газзбут»).
На перший погляд різниця не сильно велика – 3 грн. Вона і справді не сильно відчутна для мешканців квартир, які використовують газ лише для приготування їжі та спалюють на місяць кілька кубів. Але якщо говорити про опалення будинку газовим котлом, який протягом опалювального сезону використовує, наприклад, 1000 м3 газу, то різниця стає очевидною: заплатити майже 6000 грн чи майже 9000 грн.
Постачальники газу також пропонують різноманітні сезонні або річні тарифи. Їхня суть у тому, щоб зафіксувати ціну наперед і протягом опалювального сезону платити за нею. Як правило, вони дещо вищі, ніж тарифи влітку, але нижчі, ніж можуть бути взимку.
Якщо зима буде холодною, то перехід на такий тариф може виявитись вигідним. А от якщо буде тепло (як це було у сезоні 2019/20 рр.), то клієнт переплатить і тоді вже від постачальника залежатиме, чи поверне він переплачену різницю.
Де слідкувати за тарифами на газ
Зміна ціни на природний газ може здійснюватися виключно з 01 числа місяця. А газзбути зобов’язані оприлюднювати детальну інформацію про зміну ціни за 5 днів до введення її у дію (детальніше про правила можна прочитати у роз’ясненнях на сайті НКРЕКП).
Інформацію про тарифи постачальники публікують на своїх сайтах. Також є сервіси, які подають їх у зручному для сприйняття вигляді. Наприклад, «Газправда», «Газотека», сторінка про тарифи на газ для населення на сайті «Мінфін».
Діапазон цін на газ в грудні 2020 року. Фото: Газправда
З відкриттям ринку газу споживачі, щоб не переплачувати, повинні щомісяця стежити за цінами. З одного боку, це додаткова робота, а з іншого – всі інші товари та послуги ми купуємо так само.
Як перейти до нового постачальника
Для зміни постачальника газу потрібно слідувати наступному алгоритму.
- Обрати нового постачальника газу
- Подати заяву-приєднання до нового постачальника. Це можна зробити на сайті нового постачальника, або якщо надіслати йому скан-копію або фото заяви на електронну пошту. Писати окрему заяву про розірвання договору зі старою компанією не потрібно (укладання нової угоди автоматично робить недійсною стару).
Також потрібно надати:
- паспорт та індивідуальний податковий номер (ІПН);
- документ про право власності на квартиру/будинок;
- останній рахунок за постачання газу.
Якщо у вашої квартири чи будинку є кілька співвласників, потрібна згода від них усіх (щоб потім не виявилось, що хтось проти зміни постачальника).
- Отримати інформацію від нового постачальника, з якого числа почнеться постачання природного газу.
- Розрахуватись зі старим постачальником газу. Закон дозволяє переходити до нової компанії, навіть якщо перед старою є борг. Однак його все одно потрібно погасити. Рахунок стара компанія повинна надати упродовж 6 тижнів після укладання договору з новим постачальником. Після цього борг, якщо він є, потрібно погасити упродовж 10 днів. Якщо ви не погоджуєтесь із виставленим вам рахунком, потрібно звертатись до суду.
Значною мірою процес зміни постачальника зводиться до подачі заяви. Після цього нова компанія протягом максимум 21 дня повинна її розглянути. Зазвичай розгляд та перехід триває набагато швидше, хоча, наприклад, у «Нафтогазу», до якого одночасно почали звертатись тисячі громадян, процес обробки заяв дещо затягується.
«На сьогодні пропускна здатність будь-якого постачальника газу під час переходу клієнта обмежена. Щоб хоча б мінімально перевірити пакет документів, потрібні грандіозні зусилля. Це строки і незадоволення клієнтів», – сказав директор ГПК «Нафогаз України» Максим Рабінович.
Спростити зміну постачальника може створення дата-хабу – єдиної бази з даними про всіх споживачів газу. Однак, за словами Рабіновича, цей процес зараз гальмується.
Зазначимо, що відсутність у квартирі чи будинку лічильника газу не може бути причиною, яка заважає зміні постачальника газу. У такому випадку людина платитиме не за фактично спожиті кубометри, а за нормами споживання, які встановила держава.
Раніше ми писали, що в українців накопичилася величезна заборгованість за комуналку і пробачати її не збираються.