Військовий стан та мобілізація тривають в Україні попередньо до 18 серпня. Виїжджати за кордон зараз мають право лише деякі категорії чоловіків, зокрема, виключені з військового обліку. При цьому, якщо людину знято з військового обліку, виїхати з країни їй не дозволять.
Адвокат Роман Симутін розповів, у чому різниця між знятими та виключеними з військового обліку громадянами.
Відповідно до чинного Закону України "Про військовий обов'язок та службу", існують два різні поняття: зняття з військового обліку та виключення з військового обліку.
Зняття з обліку означає, що людину "зняли" з одного місця, але її можуть "поставити" на облік в інший військкомат. Наприклад, згідно з пп. 1 п. 2 ч. 5 ст. 37 вищезазначеного закону при зміні місця проживання людину знімають з військового обліку, і вона має стати на військовий облік на новому місці. Таким чином, особа не втрачає статусу військовозобов'язаного.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Водночас виключення із військового обліку означає звільнення від статусу військовозобов'язаного, призовника чи резервіста. Такий громадянин не має права бути більше мобілізованим.
Оскільки зняті з військового обліку громадяни все ще залишаються військовозобов'язаними та можуть бути мобілізовані до лав ЗСУ, то виїжджати з країни їм не належить згідно із законом.
Як пояснює адвокат, ще до повномасштабної війни, як і в перші її місяці, не надавалося великого значення термінології, тому багатьом непридатним до військової служби ставили штамп "знятий з обліку". Однак із таким формулюванням за кордон виїхати практично неможливо. Виїзд за межі України дозволяється тільки виключеним з військового обліку громадянам.
Раніше повідомлялося, що всі військовозобов'язані в Україні отримають електронні коди.