Верховна Рада скасувала перевірки бізнесу до закінчення війни. Однак радіти з цього приводу, в тому числі і бізнесу, передчасно. Адже повернення перевірок, як і відновлення довоєнних податків, було однією з основних вимог МВФ, який є нашим кредитором, і з яким в України ухвалена кредитна програма на кілька років.
Про те, що через ці скасовані перевірки в української влади будуть великі проблеми з Міжнародним валютним фондом, розповів перший заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
Як відомо, на початку повномасштабного російського вторгнення українська влада дала пільги вітчизняним підприємцям у вигляді зменшених (а для когось і взагалі скасованих) податків та скасування перевірок. Однак на другому році війни, коли Україна вже опинилася в боржниках в усіх, у тому числі і МВФ, постало питання щодо підвищення власних бюджетних надходжень. Отже, МВФ висунув нам низку умов, які знайшли своє місце у Меморандумі, що був підписаний нашою владою. Одна з умов – повернення довоєнних податків для бізнесу та податкових перевірок.
Звісно, що бізнесом це було сприйнято без ентузіазму, і він спробував виторгувати у влади хоч якісь преференції для себе. Зокрема, заборону на перевірки до кінця війни.
В законопроекті №8401, який був ухвалений депутатами в першому читанні, нічого про скасування перевірок не було. Однак перед другим читанням в Раді відбулася зустріч спікера, голів фракцій, прем‘єр-міністра, голови Мінфіну та заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми. І от саме Шурма запропонував перед другим читанням викреслити пункт щодо перевірок бізнесу.
"Був текст №8401 до другого читання, де був нормальний текст (перевірки поверталися по факту тільки для найбільших субʼєктів). Але потім була зустріч у Раді: премʼєр, керівництво Ради, Міністр фінансів, заступник ОП та представники всіх фракцій. І там в останню мить Ростислав Шурма запропонував виключити частину редакції по перевірках", - зазначив Железняк у своєму Telegram-каналі.
Проти скасування цього пункту виступили прем'єр Денис Шмигаль та очільник Мінфіну Сергій Марченко. Однак Шурма наполіг на своєму, запевнивши присутніх, що з МВФ цей пункт узгоджений, і з боку кредитора ніяких заперечень не буде. Та, як з'ясувалося, ніхто з МВФ нічого не узгоджував, і вже є негативна реакція з його боку на такий кричущий акт непокори незалежного українського парламенту.
"Отримав інформацію з трьох джерел - у нас проблема з №8401 та меморандумом з МВФ. Якщо коротко: там не зараховують виконання структурного маяка, оскільки в останній момент була зміна редакції тексту закону, яку ніхто не погодив з МВФ", - написав Железняк.
Нардеп передбачає, що наслідком такої непокори буде "незалік" нам з цього пункту "домашнього завдання" і ще прискіпливіше ставлення МВФ до виконання усіх поставлених ним умов і, зокрема, щодо перевірок бізнесу. Якщо цього разу можна було відбутися полегшеною формою перевірок, то тепер МВФ вимагатиме прискіпливого моніторингу усього бізнесу: від найбільшого до найдрібнішого підприємця.
Нагадаємо, МВФ також застерігає українську владу від подальшого підвищення пенсій та збільшення кількості пільговиків. Кредитор вимагає від уряду, щоб соціальні видатки в бюджету були мінімізовані. Нічого особистого: просто хто платить, той і виставляє свої умови.