План видатків бюджету України МВФ не рекомендує змінювати. До підвищення або скорочення бюджетних видатків можна буде вдаватися лише в дуже обмежених випадках. При цьому обмежувальні заходи не стосуватимуться лише однієї галузі – оборонної.
Запобіжники на шляху можливих змін до плану видатків бюджету розставляє законопроект №9346-1д, який Верховна Рада вже розглянула і схвалила у першому читанні.
Цим законопроектом встановлюється низка умов, за яких може бути переглянуто вже затверджений бюджетний план. Якщо цей закон проголосують і в другому читанні, то внести зміни до видаткової частини бюджету стане набагато складніше, ніж зараз.
Зокрема, законопроект передбачає дві головні умови для перегляду бюджету:
- Розгляд змін до державного бюджету може бути лише зі схвалення Мінфіну. Наразі нерідко Рада розглядає популістські зміни, навіть якщо Мінфін проти.
- Зміни до бюджету можна буде вносити лише за умови, якщо бюджет перевиконуватиметься протягом трьох кварталів понад 15% від запланованого. Тут йдеться про підвищення бюджетних видатків. Аналогічна ситуація і зі скороченням чи перерозподілом бюджетних видатків. Їх також можна буде розглядати, якщо бюджет недоотримує понад 15% запланованого протягом трьох кварталів.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Кожна з цих умов є необхідною, проте недостатньою для перегляду бюджетного плану. І лише в сукупності вони можуть бути достатньою підставою для зміни плану видатків бюджету.
Крім того, можна буде вносити правки до бюджету, якщо Мінекономіки не вгадало з бюджетним планом.
Виняток зробили лише для однієї галузі - оборонної. Видатки на оборону можна буде розглядати без будь-яких передумов.
Цим законопроектом також передбачено скорочення обсягу державних гарантій до 3% планових доходів загального фонду державного бюджету. Для порівняння: у довоєнному 2021 обсяг державних гарантій становив 8,4%.
При цьому, за словами голови бюджетного комітету Роксолани Підласої, на такому законопроекті наполягає МВФ.
Нагадаємо, у липні в Україні стартував третій, і останній цього року етап індексації пенсій.