Вже на цьому тижні курс долара в Україні може вирости. Великого ривка вгору не буде, проте це може стати відправною точкою подальшого поступового зростання вартості американської валюти і, відповідно, девальвації української гривні.
Для зростання курсу долара є кілька причин, однак усі вони, крім однієї, тимчасові і серйозно вплинути на співвідношення валют не в силах. Головна ж причина, яка може запустити інфляційний процес в Україні - відносини з МВФ, які зараз ще прохолодніше, ніж були у минулому році.
МВФ "образився" на українську владу через зниження тарифу на газ і по суті зупинення ринкового процесу ціноутворення.
"Попереду відсутність визначеності щодо співпраці з МВФ і нових кредитних траншів, що є найважливішим фактором невизначеності для валютного ринку і для банківського сектора", - говорить аналітик "Центру біржових стратегій" Максим Орищак.
Через цю невизначеність, вважає аналітик, курс долара і курс євро будуть рости. Долар буде коливатися в рамках 28,10 - 28,35, а євро - від 34,10 до 34,25 гривні.
Навіть більше, українська влада готова була зберегти регульовану ціну на газ до кінця 2021 року, проте МВФ "пригрозив пальчиком", що не дасть кредиту.
Ще одна претензія МВФ до України - надто великий дефіцит бюджету (5,5% від ВВП). Подейкують навіть, що кредитор може схилити нашу владу вже найближчим часом засісти за перегляд бюджету з метою скорочення його дефіциту. А це означає, що подекуди витрати доведеться ще урізати.
Ще дві претензії МВФ до України - це Конституційний суд, який ллє воду на млин корупції, а також відсутність судової реформи.
Усе це в сукупності може схилити МВФ більше не давати Україні в борг. Звичайно, якщо так трапиться, то курс долара зміцниться, а на гривню чекає обвал.
Але, як повідомив виданню obozrevatel інсайдер, який бере участь в переговорному процесі, відносини між МВФ та Україною, звичайно, стали прохолоднішими через рішення по тарифу на газ, однак надія на кредит ще не вмерла. Можливо, просто його дадуть трохи пізніше.
Нагадаємо, в Раді не прогнозують великої зміни курсу долара до кінця нинішнього року. Так, глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає, що для зростання курсу долара немає ніяких підстав.