Today.ua

Накопичувальна пенсія: чим ризикують українці, і скільки їм доведеться платити

Система накопичувальних пенсій стартує в Україні вже з наступного року. Уряд каже, що без цього - ніяк. Інакше сьогоднішні 35-45-річні українці можуть в старості залишитися без пенсії, навіть мінімальної. Солідарна пенсійна система з кожним роком слабшає, і Пенсійний фонд дедалі більше потребуватиме дотацій.

Кому і скільки доведеться платити в накопичувальний фонд

На перших порах відрахування передбачаються невеликі: 2% за найманого працівника платитиме роботодавець, і ще 2% будуть відраховувати із зарплати самого працівника. При цьому прем'єр-міністр обіцяє, що навантаження на бізнес не зросте. Нібито ЄСВ і ПДФО пропорційно зменшать, але поки таких законодавчих актів немає.

Мінсоцполітики вважає, що завдяки впровадженню таких 4-процентних внесків до накопичувального фонду вдасться поступово збільшувати пенсію в Україні, як того вимагають міжнародні норми. Зокрема, конвенція МОП вимагає, щоби при наявності необхідного страхового стажу пенсіонер отримував не менше 40% від середньої зарплати по країні. Якщо врахувати, що за вересень середня зарплата в Україні склала майже 12 тисяч, то виходить, що мінімальна пенсія зараз має бути на рівні 4 800 гривень. Такого у нас поки і близько немає.

Поступово внески в накопичувальний фонд можуть зрости до 7%. Тоді, стверджує Мінсоцполітики, можна буде збільшити мінімальну пенсію до 50% середньої зарплати. Сьогодні це було б майже 6 000 гривень. Отже, працювати є над чим.

При цьому залишається велике питання про збереження пенсійних накопичень

Чим більше українцям обіцяють, що їхні гроші будуть збережені і чекатимуть їх до старості, потихеньку приростаючи на рахунках, тим більше це викликає недовіри. Наші співгромадяни вже неодноразово навчені і державою, і різними фінансовими шахраями, що нічого непорушного в цьому світі немає. І в першу чергу це стосується реальної вартості і збереження грошей.

Ні у кого немає абсолютної впевненості, що в один не прекрасний день якийсь керівник фонду не втече на далекі острови, прихопивши з собою всю касу. Немає також упевненості, що відкладені вами на старість 100 гривень, до моменту вашої старості будуть за купівельною спроможністю відповідати хоча б чверті цієї суми. Навіть більше того: є впевненість, що так не буде, тому що інфляція не дрімає.

Що пропонують для забезпечення збереження пенсійних накопичень

Держава пропонує не "винаходити велосипед" і не плодити нових фондів для накопичувальної пенсії, а задіяти вже існуючі та перевірені. Зокрема йдеться про:

Однак і це не гарантує стовідсоткового збереження пенсійних грошей. Але тут вже або ризикувати, або на старості залишитися без пенсії.

Нагадаємо, в Мінсоцполітики вирішили дати можливість українцям, яким зараз 50+, самим вирішувати, платити їм гроші в накопичувальний фонд чи ні. При цьому влада вважає, що такі люди отримають перевагу при прийомі на роботу, адже роботодавцю не потрібно буде відраховувати за них гроші у накопичувальний фонд.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ