З 21 квітня 2021 року минає термін дії мораторію, що забороняв забирати єдине житло за борги. Цей мораторій продовжували багато років поспіль, однак тепер його не продовжили. Таким чином, суди отримають право на стягнення нерухомості з боржників. Що потрібно знати українцям, щоби не втратити єдине житло.
Примусове стягнення рухомого і нерухомого майна за борги існує і нині. Однак якщо стосовно рухомого майна такі рішення приймаються судами нерідко, то житло (квартиру, будинок) за борги, особливо, якщо воно єдине, поки намагалися не чіпати. Цьому перешкоджав закон "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті". Однак із 21 квітня дія цього закону припиниться, і тому боржникам потрібно бути готовими до всього.
Що слід знати боржникам
Житло за борги можуть стягнути лише в тому випадку, якщо рухомого майна боржника не вистачає для того, щоб покрити його борг. При цьому слід також пам'ятати, що не всі рухоме майно можна описувати і стягувати в якості оплати боргу.
Є необхідний перелік речей і побутових предметів, яких відібрати не можуть
- Сюди входить одяг і взуття. Тобто, єдине зимове пальто і єдину пару взуття у вас по закону відібрати не можуть.
- Не можуть відібрати білизну - вона належить вам.
- Не можуть забрати єдине ліжко і єдиний стілець.
- Не можуть забрати продукти харчування, які потрібні людині для забезпечення її фізіологічних потреб.
- Не можуть також відібрати інструменти, необхідні для професійної роботи, Тобто, якщо ви працюєте на комп'ютері, і він у вас єдиний, його не можуть відібрати. А ось особистий літак можуть, навіть якщо він один.
Не мають права забрати житло за борги, якщо сума боргу не перевищує 20 мінімальних зарплат. На сьогодні це 120 тисяч гривень. Якщо кредит брався в іноземній валюті, то за нього також не можуть конфіскувати житло.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Якщо у боржника є єдина квартира площею до 140 квадратних метрів, або єдиний будинок площею до 250 квадратних метрів, і він в них проживає, то таке житло також не можуть забрати.
Однак з 21 квітня заборону на конфіскацію єдиного житла буде скасований. Таким чином, за борг, що перевищує 120 тисяч гривень, ви можете втратити єдине житла.
Єдина можливість уникнути цього - заздалегідь, до цієї фатальної дати, спробувати домовитися з кредитором щодо реструктуризації боргу. Як правило, кредитори на це йдуть. Їм самим не хочеться морочитися з продажем вилученої у вас квартири. Отже, у цій справі головне - продемонструвати кредитору готовність до пошуку компромісу.
Нагадаємо, українцям розповіли, кому в цьому році доведеться заплатити 25 тисяч гривень податку за житло. Йдеться про квартири площею понад 300 метрів і будинки - понад 500 метрів.