Вже через пару десятків років українці зможуть отримувати по дві пенсії. Одну з них будуть виплачувати з Пенсійного фонду, який формується на солідарній основі. Інша буде надходити пенсіонеру з його особистого накопичувального рахунку, яким він зумів розжитися за трудові роки. Втім, друга пенсія "світить" не всім українцям, а лише тим, хто досягне пенсійного віку через 25-30 років.
Така стратегія, на кілька десятиліть вперед, закладена нинішніми ідеологами пенсійної реформи в Україні. Уже з наступного, 2022, року планують перейти до другого етапу пенсійної реформи - створення накопичувальних пенсій. У кожного працюючого українця будуть додатково відраховувати щомісяця кілька відсотків його зарплати, створюючи таким чином його особистий накопичувальний рахунок.
Ці гроші будуть зберігатися в приватних пенсійних фондах, які зможуть розпоряджатися грошовими надходженнями на свій розсуд - до того, як людина досягне пенсійного віку. Тоді їй, разом із традиційною пенсією, яка надходить з Пенсійного фонду, почнуть виплачувати гроші з особистого накопичувального рахунку.
Якщо розглядати цю схему спрощено, то, наприклад, усе, що ви перерахували в накопичувальний фонд за 20 років роботи, вам повинні віддати за 20 років, коли ви станете пенсіонером (з 60 до 80 років, якщо до того часу пенсійний вік усе ще дорівнюватиме 60 рокам).
Популярні зараз
Економісти вже підрахували, що ця сума буде невелика. Наприклад, якщо з вашої зарплати розміром у 10 тисяч щомісяця відраховували на накопичувальний рахунок по 400 гривень, то на старості вам ті ж 400 гривень і повернуть. Що при цьому з'їсть інфляція, і яка буде через 20 років купівельна спроможність тих грошей, залишається лише гадати. Правда, в ідеалі приватні пенсійні фонди повинні інвестувати ці гроші в різні проекти і отримувати від них прибуток. Власне, з цього прибутку будуть існувати і вони самі. Однак у нашій країні робити ставку на вигідні інвестиції - справа ризикована і часто невдячна.
Другу пенсію отримуватимуть не всі
Втім, великій частини українців, які вже на пенсії, і які підуть на неї в найближчі 20-25 років, не світить і така друга пенсія. Адже автори законопроекту про накопичувальну пенсію пропонують зробити обов'язковими відрахування на накопичувальний рахунок лише для українців, які не старші за 35 років. Решта можуть відраховувати гроші лише за бажанням. Проте навряд чи знайдеться багато охочих платити невідомо кому і невідомо з яким результатом цих виплат.
Правда, за іншим законопроектом пропонують ввести обов'язкові накопичувальні виплати для всіх українців, яким менше 50 років, що дозволить отримувати дві пенсії людям, які вийдуть на заслужений відпочинок уже через 10 літ. Однак їхні другі пенсії, ймовірно, будуть ще скромнішими, адже їм доведеться розтягнути десятирічні відрахування на 20 років прогнозованого життя на пенсії.
Отже, єдиний вихід зробити накопичувальну пенсійну систему ефективною - це реальне збільшення зарплат українців з одночасною легалізацією всіх доходів. Тоді, можливо, накопичувальної пенсії і зовсім не знадобиться, і на всіх вистачить "старої доброї" солідарної пенсії.
Нагадаємо, на кінець минулого року середня пенсія в Україні досягла 3400 гривень. Правда, чимало наших літніх співгромадян, як і раніше, перебивається на мінімальній пенсії, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб непрацездатного віку і становить менше 2 тисяч гривень.